Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Slovenskí umelci sa prvýkrát predstavia na medzinárodnej výstave

Slováci sa prvýkrát predstavia na medzinárodnej akvarelovej výstave. ZDROJ: inartefabriano.it
SLOVENSKO – Na medzinárodnej prehliadke súčasnej akvarelovej tvorby Fabriano in Acquarello 2023 v talianskej Bologni sa zúčastní aj 27 slovenských akvarelistov. Do tohtoročnej medzinárodnej výstavy, ktorá sa uskutoční 23. až 25. apríla, bolo vybraných viac ako 1000 prác od umelcov zo 70 krajín.
“Ide o prvú účasť Slovenska na tomto podujatí ako samostatného tímu. Predchádzajúce ročníky sme absolvovali ako spoločný tím ČR a SR,” uviedla líderka tímu slovenských akvarelistov Jana Chlebová Becková z neziskovej organizácie Slovenský akvarel.
Akvareloví umelci majú za sebou výstavu v indonézskej Jakarte a Surabayi, výstavu v Slovenskom dome v Prahe a teraz mieria do talianskej Bologne. “Naším cieľom je propagácia umelcov s akvarelovou technikou a maľbou na papier s dôrazom na inovácie, ako aj zatraktívnenie tejto najstaršej maliarskej techniky. Tohtoročné podujatie je pre nás významné aj tým, že prvýkrát v histórii Slovenského akvarelu sa na ňom zúčastňujeme ako samostatný tím za Slovensko,” spresnila.
Fabriano in Acquarello je medzinárodné kongresové stretnutie, ktoré okrem výstavy akvarelových prác ponúka každý rok program workshopov a umeleckých seminárov, kde sú umelci povzbudzovaní k spolupráci a vzájomnému pozorovaniu svojich zručností. “Kde môžu zdieľať umelecké aktivity a vytvárať priateľstvá. Je to jedinečná príležitosť na diskusiu a motiváciu k učeniu techniky a kreativity,” dodáva Chlebová Becková.
Kongresové stretnutie s najvýznamnejšími akvarelistami a komunitami z celého sveta, výstavami, konferenciami, kolektívnymi maľbami a umeleckými workshopmi sa v tomto roku uskutoční v centre Bologne od 23. do 25. apríla. Po kongresovom stretnutí sa od 26. apríla do 2. mája budú konať Painting holidays v Benátkach, Florencii, Verone a regióne Marche a Umbria.