Spoločnosť Domáce

Slovensko bude kupovať pozemky v Tatrách. Ministerstvo na to peniaze má, tvrdí Sólymos

Podpredseda vlády a minister žživotného prostredia SR László Sólymos počas príchodu na rokovanie 131. schôdze vlády SR. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – V rámci zonácie Tatranského národného parku (TANAP) je Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripravené odkupovať pozemky od súkromných vlastníkov. “Máme na to pripravené financie, dali sme to do priorít ministerstva. Aby sme uľahčili a urýchlili proces,” povedal v rozhovore pre TASR minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

 

Minister by bol podľa svojich slov rád, ak by sa proces zonácie stihol skončiť do konca jeho funkčného obdobia, nevie to však sľúbiť. “Uvidíme, ako sa ten proces rozbehne, akú bude mať dynamiku,” povedal s tým, že musí ísť o dohodu s vlastníkmi – ministerstvo nemôže urobiť niečo, s čím vlastníci nesúhlasia. Priznáva, že v Tatrách je veľa záujmov. “Je to najväčší klenot Slovenska, čo sa týka prírody, turizmu, ale aj hospodárskych záležitostí. Je tam veľa subjektov, s ktorými sa musíme dohodnúť,” konštatoval.

Pred rokom minister veril, že sa mu zonáciu podarí dotiahnuť už v roku 2018. Novú zonáciu TANAP-u sa pokúsil prijať už prvý kabinet Roberta Fica (Smer-SD). Proti návrhu sa však zdvihla vlna kritiky. Práce na zonácii sa opäť rozbehli po obnovení envirorezortu počas pôsobenia kabinetu Ivety Radičovej (ex SDKÚ-DS), exminister József Nagy (Most-Híd) však po páde vlády v roku 2012 oznámil, že túto otázku bude musieť doriešiť nová garnitúra. Nepodarilo sa to nakoniec ani tej a zonáciu nedokončil ani Sólymosov predchodca Peter Žiga (Smer-SD).