Domáce

Slovensko chce bezpečnostnú stratégiu EÚ do konca roka 2016

BRATISLAVA – Stále zastúpenie Slovenska pri Európskej únii v Bruseli bude presadzovať prijatie novej Európskej zahranično-politickej, respektíve bezpečnostnej stratégie najneskôr do konca roku 2016. Na európsku bezpečnostnú stratégiu potom nadviaže Slovensko vlastnou bezpečnostnou stratégiou. Ako agentúre SITA potvrdil riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Peter Susko, tú rezort predloží aj na verejnú diskusiu. Ako vyplýva z materiálu Zameranie činnosti Stáleho zastúpenia Slovenskej republiky pri EÚ zverejnenom na portáli právnych predpisov, Slovensko bude tiež presadzovať Spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku, nie však vo forme budovania európskej armády. Stále zastúpenie takisto bude presadzovať posilnenie bezpečnosti a stability hlavne v susedstve Európy, rozvoj partnerstiev Európskej únie s dôrazom na spoluprácu napríklad s NATO či OSN, ako aj spoluprácu s krajinami západného Balkánu, Východného partnerstva a Južného susedstva. Slovensko bude tiež podporovať koncepčný rozvoj civilných a vojenských kapacít krízového manažmentu, ako aj pôsobenie civilných misií a vojenských operácií EÚ. Koncepciu Stáleho zastúpenia predkladá ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Ako sa uvádza v dokumente, Slovensko sa už teraz zúčastňuje na misiách EÚ v regióne západného Balkánu, v Bosne a Hercegovine, na moldavsko-ukrajinskej hranici, ale svojimi civilnými a vojenskými expertmi prispieva aj do misií EÚ na palestínskych územiach a v Afganistane. Je zapojené aj do Bojovej skupiny EÚ tvorenej krajinami V4, ktorá bude v pohotovosti prvý polrok 2016.

“V ostatnom období sme svedkami zhoršenia bezpečnostnej situácie v bezprostrednom okolí EÚ,” pripomína dokument. Z pohľadu Slovenska je kritické najmä porušenie územnej celistvosti susednej Ukrajiny, nestabilita a napätie na východe Ukrajiny, ktorej dôsledkom je aj zhoršenie vzťahov medzi EÚ a Ruskom premietnuté do vzájomného zavedenia ekonomických sankcií. Podľa materiálu Slovensko znepokojuje aj situácia južne od európskych hraníc a na Blízkom východe.