Politika Domáce

Slovensko hovorí áno uhlíkovej neutralite. Podporí Európsku úniu

Na snímke premiér SR Peter Pellegrini. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA  (TASR/SITA) – Slovensko podporuje, aby si EÚ stanovila cieľ dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) to vyhlásil v utorok po stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, ktorá tento krok uvítala. Na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 vládu SR vyzvalo aj osem zo 14 slovenských europoslancov.

 

O postoj Slovenska sa podľa Pellegriniho slov zaujímal aj generálny tajomník OSN António Guterres. “Slovensko si vybral ako jednu z krajín, ktorú kontaktoval ešte pred tohto týždňovým samitom lídrov EÚ, aby sme podporili za EÚ ambiciózny ciel uhlíkovej neutrality nášho hospodárstva do roku 2050,” vysvetlil.

Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres. Zdroj: AP Photo/Martin Meissner

Pellegrini bude podľa svojich slov pozitívny postoj prezentovať na stretnutí Rady EÚ, prezidentka potom na septembrovom klimatickom samite hláv štátov v New Yorku. “Som veľmi rada, že tento záväzok slovenská vláda nielen považuje za dobrý, ale chce ho aj prijať. To znamená, že do roku 2050 by tento záväzok platil aj pre SR. Toto veľmi kvitujem,” povedala v tejto súvislosti Čaputová.

K dosiahnutiu nulovej bilancie sa prihlásilo 18 krajín

Podľa iniciátora výzvy europoslancov Martina Hojsíka (PS) sa k záväzku dosiahnuť nulovú bilanciu emisií zatiaľ prihlásilo 18 z 28 krajín EÚ – Belgicko, Británia, Cyprus, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko. Nedávno tento cieľ podporil aj pápež František.

Poslanci zároveň žiadajú udržanie globálneho otepľovania pod hranicou 1,5 stupňa Celzia. “Klimatická kríza predstavuje najväčšie priame ohrozenie našej budúcnosti, pričom najviac ovplyvní tých, ktorí majú najmenšiu možnosť sa pred ňou brániť. Súčasne je to príležitosť na zelenú a spravodlivú transformáciu ekonomiky, z ktorej budeme profitovať my všetci,” myslí si Hojsík.

Na snímke Martin Hojsík (PS). Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Pod výzvu sa podpísali Martin Hojsík, Michal Šimečka (obaja Progresívne Slovensko), Monika Beňová (Smer-SD), Michal Wiezik, Vladimír Bilčík (obaja Spolu), Peter Pollák (OĽaNO), Ivan Štefanec a Miriam Lexmann (obaja KDH).

Premiérove vyhlásenie privítali aj enviromentálne organizácie

Pellegriniho vyhlásenie privítali aj environmentálne organizácie Greenpeace Slovensko a Priatelia Zeme-CEPA, ktoré podporu uhlíkovej neutrality považujú za prelomový krok. “Máme príležitosť ušetriť peniaze za energie zateplením budov či využívaním miestnych udržateľných obnoviteľných zdrojov energie na vlastnú spotrebu,” myslí si Juraj Melichár z CEPA.

Slovensko by sa malo pridať ku krajinám, ktoré sa budú snažiť o uhlíkovú neutralitu do roku 2050 a udržanie globálneho otepľovania pod hranicou 1,5 stupňa Celzia. Túto výzvu dnes adresovali slovenskej vláde ôsmi slovenskí europoslanci Martin Hojsík, Michal Šimečka, Michal Wiezik, Vladimír Bilčík, Monika Beňová, Peter Pollák, Ivan Štefanec a Miriam Lexmann. K záväzku dosiahnuť uhlíkovú neutralitu sa prihlásilo zatiaľ 18 z 28 členských krajín EÚ.

„Klimatická kríza predstavuje najväčšie priame ohrozenie našej budúcnosti, pričom dopadne najviac na tých, ktorí majú najmenší potenciál sa pred ňou brániť. Je preto nevyhnutné, aby vláda SR zobrala tento problém vážne a zaviazala sa k podpore uhlíkovej neutrálnosti a obmedzenia oteplenia o maximálne 1,5 stupňa,“ povedal iniciátor výzvy Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska.

Boj si vyžaduje výzvy

Boj proti klimatickej zmene si podľa výzvy vyžaduje transformáciu všetkých sektorov hospodárstva. „Ide o obrovskú výzvu, ale aj príležitosť pre ekonomický rozvoj, tvorbu nových pracovných príležitostí, výskum, vývoj nových nízko emisných odvetví, ochranu biodiverzity, ale predovšetkým pre zvýšenie kvality života našich občanov,“ píšu europoslanci vo výzve.

Slovenská vláda by tiež mala podporovať taký dlhodobý rozpočet EÚ, ktorého prioritou budú projekty zamerané na boj proti zmene klímy vrátane opatrení na uľahčenie dekarbonizácie priemyselného sektora a adaptácie na zmeny klímy. „Chceme, aby Slovensko stálo na čele úsilia o záchranu klímy, a nie ho brzdilo,“ zdôraznil Hojsík.

Záväzky a postoje Slovenska týkajúce sa životného prostredia boli dnes aj témou stretnutia prezidentky Zuzany Čaputovej s premiérom Petrom Pellegrinim. Prezidentka je rada, že Slovensko na Európskej rade, ktorá sa koncom týždňa koná v Bruseli, podporí uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Pellegrini Čaputovú informoval o svojom pondelňajšom telefonáte s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. „Uistil som ho, že vo štvrtok a v piatok budem prezentovať podporné stanovisko k uhlíkovej neutralite do roku 2050 tak, aby ho neskôr mohla prezentovať aj pani prezidentka na Klimatickom summite v New Yorku,“ dodal premiér. Summit OSN o klimatickej akcii zvolal generálny tajomník na 23. septembra tohto roku.

Záväzky a postoje Slovenska týkajúce sa životného prostredia boli dnes aj témou stretnutia prezidentky Zuzany Čaputovej s premiérom Petrom Pellegrinim. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček