Spoločnosť Domáce Šport Top

Slovensko je krajinou predražených štadiónov. Za nepodarený tender zaplatíme my

Prípravný zápas ŠK Slovan Bratislava proti SK Sigma Olomouc. Na snímke futbalový zápas na Národnom futbalovom štadióne Tehelné pole. Toho sa tender opísaný v článku netýka. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Téma výstavby futbalových štadiónov vie už tradične rozprúdiť debatu. Nejde pritom len o  výstavbu dlhoočakávaného Národného futbalového štadióna. Tentokrát sa hovorí o predraženom tendri, ktorý sprostredkoval Slovenský futbalový zväz. 

 

O kontroverznom prípade informoval TREND. Zväz v roku 2014 rozbiehal program obnovy 23 štadiónov najmä vo väčších mestách. Šéf SFZ Ján Kováčik na výstavbu vybavil peniaze. Následne sa SFZ pustil do hľadania vhodného staviteľa.

Svoju najväčšiu zákazku zadal spoločnosti Sedasport. Tá si za svoje tribúny na šestnásť slovenských štadiónov vypýtala 25,5 milióna eur bez DPH.

Problémom však je, že spoločnosť Sedasport bola vo finále jediná ponuka v súťaži. SFZ druhého súťažiaceho – konzorcium firiem Ingsteel a Metrostav vylúčil. V tendri mali na konci dvoch uchádzačov, ktorí boli relevantní a ten vylúčený bol o tretinu lacnejší.

Dotknutá firma od začiatku sporu hovorila, že tender bol “ušitý” pre firmu Sedasport.

Dôvody vylúčenia mali byť dve – finančná aj technická stránka. Práve tie mali byť dôvodom na vylúčenie uchádzača. Neúspešný uchádzač sa však obrátil na Úrad pre verejné obstarávanie a ten sa vo veci technickej spôsobilosti postavil na stranu spoločnosti. Po finančnej stránke však ÚVO uznalo, že firma nebola úplne finančne spôsobilá na splnenie požiadaviek.

SFZ totiž v tendri žiadal úverový prísľub, no Ingsteel namiesto neho ukázal zmluvu o kontokorentnom úvere. Zdôvodnil to tým, že jeho banka úverové prísľuby vopred neposkytuje.

Na stranu spoločnosti sa postavil aj Najvyšší súd, ktorý rozhodol o zneplatnení rozhodnutia ÚVO. Spoločnosť sa tak mala vrátiť do súťaže, nebolo však už do akej. „Už nás nemôžu zobrať nazad do súťaže, takže nám z toho vznikajú nejaké škody a my sme si ich uplatnili,“ povedal pre TREND spolumajiteľ a generálny riaditeľ Ingsteelu Ivan Bezák.

Spor sa ťahá prakticky doteraz. Firma však vymáha odškodné od ÚVO a nie od Slovenského futbalového zväzu. Môže sa tak v konečnom dôsledku stať, že za pochybenie zväzu budú platiť daňoví poplatníci.