Domáce GPlus Politika Spoločnosť Top

Slovensko je na neriadený brexit vraj pripravené. Vláda sa našim občanom chystá pomôcť

Slovenská vláda pripravuje opatrenia v prípade neriadeného brexitu. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Vláda pripravila záchranný plán v prípade neriadeného odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Cieľom opatrení je ochrániť Slovákov a zabezpečiť im určité práva. Pobyt vo Veľkej Británii by nemusel u občanov vyvolávať len stres a paniku. Ministri tak naplno rátajú s plánom, keď sa Spojené kráľovstvo od 30.marca stane treťou krajinou.  

 

Slovensko pripravuje opatrenia, ktoré by mali platiť a realizovať sa v prípade odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody. Týkať by sa mali najviac ohrozených oblastí, ako napríklad pobytové práva, sociálne zabezpečenie, zdravotné poistenie či vývoz a dovoz tovarov. ,,Chcem zdôrazniť a uistiť všetkých, že Slovensko je pripravené na všetky varianty brexitu a materiál, ktorý sme schválili je toho dôkazom. Konkrétny materiál dal konkrétne zadania jednotlivým ministerstvám,‘‘ povedal premiér Peter Pellegrini.

Najlepšou alternatívou pre Slovensko by bol podľa vlády návrh dohody o vystúpení, ktorý bol uzatvorený vyjednávačmi minulý rok v novembri. Podľa ministrov je komplexný a vyvážený. ,,Najvýznamnejším prvkom návrhu dohody je zachovanie existujúcich práv občanov žijúcich na oboch stranách a zavedenie dvojročného prechodného obdobia, ktoré vytvorí podmienky pre plynulý prechod a právnu a ekonomickú istotu občanov, podnikateľov a ostatných zainteresovaných strán,‘‘ uviedol v návrhu predkladateľ minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

 

Najvýznamnejším prvkom návrhu dohody je zachovanie existujúcich práv občanov žijúcich na oboch stranách, tvrdí Lajčák. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Riešenia v zrýchlenom čase

V prípade odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody, by tie isté otázky ako v prípade riadeného brexitu vyžadovali riešenia vo veľmi krátkom čase. V návrhu sa uvádza, že ,,mnohé z týchto otázok možno označiť za bezprecedentné výzvy, pre zvládnutie ktorých bude potrebná realizácia jedinečných a náročných opatrení praktickej, legislatívnej a politickej povahy. Odchod bez dohody by si vyžadoval okamžité spustenie vybraných núdzových opatrení a prípadné dočasné riešenia (politické, hospodárske, administratívne, legislatívne a komunikačné), ktoré by zostali v platnosti až do dojednania dlhodobých budúcich vzťahov‘‘.

Pobyt v Británii

Britská vláda prisľúbila, že aj v prípade odchodu bez dohody, zachová Slovákom v Spojenom kráľovstve existujúce práva. Podmienkou britskej vlády je rovnaký prístup k ľuďom Spojeného Kráľovstva, ktorí žijú na Slovensku. Vláda je pripravená prijať opatrenia, ktoré britským občanom zachovajú súčasné práva, vrátane práva na vstup a pobyt alebo zdravotného poistenia pre pracujúcich. ,,Vzhľadom na početnú slovenskú komunitu žijúcu v Spojenom kráľovstve a záujem zachovať slovenským občanom tam žijúcim ich status je nanajvýš žiadúce a zodpovedné zachovať britským občanom žijúcim v Slovenskej republike ich práva,‘‘ uviedla vláda. Cieľom slovenskej vlády je tak zabezpečiť zachovanie právnej istoty a ochrany práv slovenských občanov.

Vláda sa už niekoľko mesiacov snaží poskytovať rôzne odpovede na otázky ohľadom brexitu prostredníctvom webu. Na druhej strane tí, ktorí chcú aj po brexite v Británii zostať, sa musia zoznámiť s aplikácou, ktorú spustilo Spojené kráľovstvo.

 

Vláda na čele s Pellegrinim schválila opatrenia v prípade neriadeného brexitu. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Sociálne zabezpečenie a zdravotné poistenie

V tomto prípade ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v záujme recipročného zachovania sociálnych práv pre Slovákov v Británii pripraví zmeny s cieľom zabezpečiť právnu istotu a ochranu nárokov na sociálne zabezpečenie občanov Spojeného kráľovstva, ktorí sú na Slovensku. Podľa ministerstva ,,bude potrebné najmä zohľadniť obdobia práce, respektíve poistenia z obdobia pred vystúpením, informovať občanov o uchovaní príslušnej dokumentácie, zabezpečiť sčítavanie príslušných období, či vyplácať dôchodkové dávky do Spojeného kráľovstva aj v období, keď bude treťou krajinou‘‘.

Ministerstvo zdravotníctva v prípade neriadeného brexitu tiež príjme legislatívne zmeny. A to na ochranu nárokov vyplývajúcich z právnej úpravy verejného zdravotného poistenia pre britských občanov žijúcich a pracujúcich na Slovensku. Cieľom bude opäť ochrániť Slovákov, ktorí žijú v Británii.

 

V prípade neriadeného brexitu zachová Slovensko práva Britov, ktorí žijú na Slovensku. To isté žiada vláda od Británie. Zdroj: TASR / AP

Návrat domov

Neriadený brexit by podľa vlády mohlo spôsobiť nárast počtu Slovákov, ktorí sa vrátia späť na Slovensko. ,,V mnohých oblastiach si môžu vo svojej krajine nájsť dobre platenú prácu a viesť kvalitnejší život, než aký majú v Británii,‘‘ zdôraznil Pellegrini. Mohla by sa tak vrátiť kvalifikovaná a jazykovo vybavená pracovná sila na mnohé voľné pozície.

Na druhej strane vystúpenie Británie bez akejkoľvek dohody by výrazne skomplikovalo exporty slovenských výrobcov na britský trh. O problémoch, ktoré budú mať automobilky, sme vás na Glob.sk už informovali.

Dve možnosti

Vláda sa pripravuje na dve alternatívy. V prípade že Spojené kráľovstvo uzavrie dohodu o vystúpení z Európskej únie, Slovensko nebude realizovať žiadne opatrenia. Ak Spojené kráľovstvo s úniou dohodu neuzavrie, v tomto prípade sa budú realizovať opatrenia, o ktorých sme informovali. ,,Som rád, že práve vďaka pochybnostiam ako brexit dopadne, Slovenská republika vyvíja konkrétne pozitívne opatrenia,‘‘ dodal premiér Pellegrini.

Opatrenia na zmiernenie vplyvov brexitu, ktoré Slovensko pripraví, by mali byť hotové zhruba do polovice februára. Parlament by ich mal v jednom balíčku pod pracovným názvom Lex brexit odobriť v marci. Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu 29. marca.

 

Galéria
Vláda schválila ďalšiu novelu. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Každé siedme auto vyrobené na Slovensku smeruje do Veľkej Británie. Zdroj: TASR / Tomáš Halász 
Stále nie je jasné, ako bude brexit prebiehať. (TASR/AP)
Britská premiérka Theresa Mayová počas prejavu o odchode Británie z EÚ. Zdroj: TASR / AP
Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next