Politika Domáce Top

Slovensko je po útoku v Berlíne pripravené pomôcť

BRATISLAVA – Slovensko, tak ako ďalšie krajiny, je pripravené pomôcť Nemecku, ktoré v pondelok večer zažilo útok kamiónom do ľudí na vianočných trhoch v Berlíne. Potvrdil to v stanovisku minister vnútra Robert Kaliňák.

Dodal, že v úvodných hodinách po útokoch sa bezpečnostné zložky každej krajiny sústredia predovšetkým na riešenie a zabezpečenie samotného miesta, záchranu ľudí a poskytnutia adekvátnej starostlivosti a na to, aby sa miera katastrofy nezhoršovala.

Zasadá štáb

Po takýchto útokoch si každá krajina robí svoje opatrenia smerom do vnútra vlastnej krajiny, dodal Kaliňák s tým, že dnes od 9:00 v národnom bezpečnostnom analytickom centre zasadne štáb. Ten vyhodnotí aktuálnu bezpečnostnú situáciu a jeho závery budú zverejnené.

Pondelkový útok si podľa doterajších informácii vyžiadal 12 mŕtvych. Do nemocníc previezli ďalších 48 zranených, medzi ktorými sú aj viaceré osoby s ťažkými zraneniami.

Fico poslal telegram

Predseda vlády SR Robert Fico zaslal sústrastný telegram nemeckej spolkovej kancelárke Angele Merkelovej v súvislosti s útokom v Berlíne. Nemeckej kancelárke a pozostalým obetí tragédie vyjadril vo svojom mene i v mene celej vlády úprimnú a hlbokú sústrasť a zraneným zaželal čo najrýchlejšie uzdravenie.

„Som šokovaný útokom na vianočné trhy v Berlíne, ktorý si vyžiadal obete na životoch i množstvo zranených. Je to veľmi smutná správa pre nás všetkých,“ uviedol v telegrame premiér.

Za volantom muž z Afganistanu alebo Pakistanu

Nemeckí vyšetrovatelia „pracujú s predpokladom”, že páchateľ, ktorý vošiel s neosvetleným kamiónom na vianočné trhy, tak urobil zámerne. Miestna polícia zároveň vyslovila podozrenie, že išlo o teroristický útok.

Za volantom sedel podľa doterajších poznatkov muž pochádzajúci z Pakistanu alebo Afganistanu, ktorého polícia zadržala. Malo by ísť o muža, ktorý prišiel do Nemecka vo februári 2016 ako utečenec.

Jeho totožnosť je však stále nejasná, keďže údajne používal viacero identít. V kabíne kamiónu sa našlo mŕtve telo muža, ktoré patrilo poľskému občanovi, ten však v čase incidentu vozidlo už určite neriadil.

Foto: SITA