Politika Spoločnosť Domáce Top

Slovensko má nového generálneho prokurátora. Čaputová vymenovala Žilinku do funkcie

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala do funkcie nového generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka chce z prokuratúry otvorenú inštitúciu, ktorá nebude chrániť len vyvolených, ale postaví sa za všetkých slušných občanov. Deklaruje, že ako lev bude postupovať voči tým prokurátorom, ktorí si svoje povinnosti plniť nebudú. Ešte vo štvrtok sa chce stretnúť s aktuálnym vedením Generálnej prokuratúry SR. Ako prvý krok avizuje určenie si svojich námestníkov a spustenie organizačných zmien na prokuratúre. Žilinku do funkcie dnes vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová.

 

“Ujímam sa funkcie generálneho prokurátora v orgáne, o ktorom som presvedčený, že môže byť budovaný ako dôveryhodná inštitúcia, ktorá vždy bude stáť na strane zákona, spravodlivosti a ochrany verejného záujmu. Orgánu, ktorý nebude vzbudzovať pochybnosti o tom, či sú tu rovní a rovnejší,” povedal.

Budovať chce prokuratúru ako transparentnú inštitúciu. Tvrdí, že prokurátorov, ktorí budú striktne bdieť nad dodržiavaním zákonnosti a vykonávať si svoje povinnosti svedomito, bude chrániť ako lev. “Tých, ktorí si svoje povinnosti plniť nebudú, aj voči ním budem postupovať ako lev,” poznamenal Žilinka.

Organizačné zmeny, ktoré plánuje spustiť na Generálnej prokuratúre SR, majú podľa Žilinku prispieť k zjednoteniu trestnej politiky, zefektívneniu činnosti prokuratúry i efektívnejšiemu využitiu potenciálu jednotlivých prokurátorov. V krátkej dobe plánuje zmeny aj na Úrade špeciálnej prokuratúry. Boj proti korupcii, nečestnému konaniu, zneužívaniu moci a závažnej ekonomickej kriminalite budú patriť podľa jeho slov k prioritám.

 

Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Čaputová hovorí o ozdravení prokuratúry

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že si želá, aby sa na Generálnej prokuratúre začala nástupom Maroša Žilinku do jej vedenia nová éra. Očakáva od neho ozdravenie prokuratúry a odstránenie prvkov inštitucionálnej nekultúrnosti. Prokuratúru by mal podľa nej tiež vystaviť primeranej miere verejnej kontroly. Generálny prokurátor má byť podľa nej nielen nestranný a nepodliehať vplyvom okolia, ale rovnako sa má tak aj javiť. Uviedla to v príhovore po jeho vymenovaní.

Hlava štátu zhodnotila, že od polovice 90. rokov, keď sa prokuratúra sformovala ako orgán v samostatnom štáte, pôsobila ako monokratická a pomerne uzavretá inštitúcia. “Ako ustanovizeň, ktorá v niektorých prípadoch fungovala ako štát v štáte,” poznamenala s tým, že dôsledky vidieť aj dnes. Poukázala pritom na policajné akcie, ako Očistec, Judáš, Božie mlyny, po ktorých okrem sudcov a policajtov končia vo väzbe tiež predstavitelia prokuratúry.

Prokuratúra podľa Čaputovej často zlyhávala vo svojej úlohe garantovať, že zákon bude platiť rovnako pre každého. Vplyvným osobám sa podľa nej vďaka postaveniu a konexiám dostávalo špeciálneho prístupu. “Táto éra sa nielenže musí skončiť, ale musí sa skončiť do dôsledkov, aby sa nikdy nemohla zopakovať,” zdôraznila.

 

Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Cieľom musí byť podľa prezidentky ozdravenie prokuratúry. Podporila tiež Žilinkove slová, že aj voči prokurátorovi, ktorý nie je hoden svojho talára, treba postupovať v zmysle zákona.

Prezidentka apelovala tiež na Žilinku, aby z prokuratúry zmizla “inštitucionálna nekultúrnosť”, ktorú opísal ako “kultúru pohody a bezpečia”. Pripomenula, že jej následkom sa v inštitúcii rozšírila ignorancia, nevšímavosť a formalizmus bez väčšieho osobného nasadenia.

Nového generálneho prokurátora tiež vyzvala, aby využil všetky možnosti na presadenie inštitucionálnej otvorenosti prokuratúry a vystavil ju v primeranej miere verejnej kontrole. “Verím, že tentoraz sa vám prípadný vnútorný odpor prostredia podarí prekonať,” dodala.

Podotkla, že ak sa má prokuratúra emancipovať, už nikdy by nemala byť taká závislá od silných, ale predovšetkým slabých stránok svojho najvyššieho predstaviteľa, ako to bolo v minulosti. “Skvelou vizitkou vašej práce bude, ak počas vášho pôsobenia sebavedomie prokurátorov, konajúcich striktne v duchu ústavy a zákonov, vzrastie do takej miery, že budú klásť odpor prejavom akéhokoľvek individuálneho zlyhania, nech už by sa ho dopustil ktorýkoľvek predstaviteľ prokurátorského stavu,” skonštatovala.

 

Mária Kolíková. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Navrátenia dôvery v prokuratúru

Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) by kroky nového generálneho prokurátora mali byť transparentné a jednoznačné v záujme spravodlivosti a navrátenia dôvery v prokuratúru.

Kolíková popriala Žilinkovi veľa síl a odvahy, aby vrátil dôveryhodnosť prokuratúre ako kľúčovému orgánu pri stíhaní podozrivých osôb. “Osobitne teraz na Slovensku, keď čelíme množstvu káuz, ktoré sa týkajú korupcie predstaviteľov štátu na najvyšších pozíciách,” povedala. Podľa ministerky je nevyhnutné, aby osoba generálneho prokurátora bola tou, v ktorú majú ľudia dôveru.

Na tému vymenovania námestníkov na generálnej prokuratúre Kolíková so Žilinkom nekomunikovala.

 

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Kauza Gučík

V deň menovania Žilinku do funkcie sa objavili informácie o stretnutí s predsedom SaS Richardom Sulíkom, o ktoré mal vicepremiéra požiadať podnikateľ Michal Gučík, Žilinka uviedol, že nikdy u žiadneho poslanca koalície alebo opozície neloboval za podporu. Ako tvrdí, na Sulíka nemal kontakt, preto stretnutie zabezpečoval Gučík, no nie s cieľom lobovania. “Gučík nežiadal, aby SaS hlasovala či nehlasovala za mňa pri voľbe,” uviedol nový generálny prokurátor. Stretnutie so Sulíkom bolo podľa jeho slov krátke, prezentoval mu len víziu ďalšieho rozvoja prokuratúry a oznámil mu, že bude kandidovať. Žilinka podotkol, že s Gučíkom, ktorého označil za priateľa, sa už nestretáva. “Aj sám Gučík ma o to požiadal, lebo mi nechce ubližovať,” skonštatoval Žilinka.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa krátko pred vymenovaním stretla so Žilinkom. Medializované informácie vysvetlil a hlava štátu jeho vysvetlenie považovala za dostatočné, preto sa rozhodla pristúpiť k menovaniu, tlmočil stanovisko hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Mária Kolíková reagovala, že nech sa u akéhokoľvek verejného funkcionára preukáže, že klame, tak to spochybňuje jeho osobu. Nepovažuje to za šťastné, že v deň jeho zvolenia sa riešia tieto veci.

Kolíková zároveň deklarovala, že o podpore strany Za ľudí nehovorila pri žiadnom kandidátovi na post generálneho prokurátora.

Žilinku do funkcie vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok. Za nového generálneho prokurátora ho zvolili poslanci Národnej rady SR vo verejnej voľbe. Podporilo ho 132 poslancov zo 147 prítomných.