Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Slovensko môže uspieť vo svete filmu. Bebjakova snímka zabojuje o Oscara

Zdroj: DNA Production

BRATISLAVA – Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) rozhodla. O prestížnu cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film zabojuje dráma režiséra Petra Bebjaka – Správa.

 

SFTA tentokrát vyberala až spomedzi 16 prihlásených filmov. Medzi snímkami nechýbala dráma Služobníci, film Sviňa, Voda čo ma drží nad vodou, Hokejový sen, Tempos, dokumentárny film Hluché dni, či známy thriller Amnestie. „Mám z toho veľkú radosť a som naozaj poctený, že môžeme náš film o jednom z najväčších hrdinstiev druhej svetovej vojny odprezentovať americkej filmovej akadémii. Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba si takúto poctu zaslúžia,” povedal na margo nominácie Bebjak.

Americká Akadémia filmových umení a vied vyhlási nominácie 93. ročníka udeľovania Oscarov 15. marca 2021. Prestížne ceny rozdajú 25. apríla 2021 v hollywoodskom Dolby Theatre v Los Angeles.

 

Film Bebjaka Správa zabojuje o Oscara. Zdroj: DNA Production

Zohľadnenie podmienok

Oscary takisto poznačila pandémia. Preto sa menia pravidlá hry aj v kategórii medzinárodný celovečerný film. ,,Iba pre 93. ročník udeľovania cien platí (okrem štandardného premietania filmu v krajine pôvodu a jeho kinodistribúcie minimálne sedem po sebe nasledujúcich dní), že krajinami vybrané filmy, ktoré mali byť podľa pôvodného plánu uvedené do kín, môžu byť ešte predtým dostupné prostredníctvom etablovaných streamovacích služieb alebo služieb VOD v krajine pôvodu,” zdôraznil z oddelenia PR SFTA Radomír Brhlík.

Filmy môžu mať distribúciu aj mimo krajiny pôvodu. Musia byť však takisto premietané v komerčných kinách (okrem Spojených štátov a teritórií) s plateným vstupným minimálne sedem po sebe nasledujúcich dní. 

 

SFTA vyberala spomedzi 16 filmov. Zdroj: DNA Production

Príbeh o pekle

Film Správa je nakrútený podľa knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel. Kľúčovými postavami sú dvaja mladí slovenskí židia Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba. Tým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim. ,,Pri sebe mali zápisky o počtoch ľudí v transportoch, poznámky o fungovaní tábora a označenia nádob s cyklónom B, ktorý sa používal v plynových komorách na vraždenie tisícov ľudí denne. Keď sa im po troch dňoch podarilo z tábora utiecť a cez hory prejsť až na Slovensko, čakala ich tá ťažšia časť. Presvedčiť o týchto hrôzach zvyšok sveta,” opisuje spoločnosť DNA Production. Spísali podrobnú správu o tom, ako tábor smrti fungoval. Jej zverejnenie pomohlo zachrániť životy státisícov ľudí.

Autentickosť príbehu o pekle dokresľuje medzinárodné herecké obsadenie. Hlavnú úlohu stvárnil herec Noel Czuczor. Spolu s ním sa v snímke objavia filmový, televízny a divadelný herec John Hannah a študent herectva Peter Ondrejička. Popri slovenských umelcoch a britskej hviezde vo filme režiséra Bebjaka účinkujú herci z Česka, Poľska aj Nemecka. 

 

Film Správa zachytáva príbeh o pekle. Zdroj: DNA Production

Úspechy vo svete

Slovensko sa pokúsilo zabojovať aj na minuloročných Oscaroch, no neúspešne. SFTA vtedy vybrala drámu scenáristu a režiséra Marka Škopa – Nech je svetlo. Hlavnú úlohu stvárnil člen Činohry Slovenského národného divadla Milan Ondrík.

Hlavným protagonistom príbehu je otec troch detí, ktorý chodí pracovať do Nemecka, aby uživil rodinu. Po tom, ako zistí, že jeho najstarší syn je členom polovojenskej mládežníckej skupiny a zároveň je zapletený do šikanovania a smrti spolužiaka, ocitne sa na rozhraní boja vlastných pocitov s rozumom v tom, ako sa má zachovať. Spolu s manželkou pritom zisťujú skutočnú pravdu nielen o svojom synovi, o svojej rodine, ale aj o spoločnosti, v ktorej žijú, no hlavne o sebe samých.

 

Minulý rok prezentovala Slovensko snímka Nech je svetlo. Zdroj: asfk.sk

Jediný Oscar

Nominácie na Oscary mala naša krajina aj v uplynulých rokoch. Vtedy sa ale kategória najlepší medzinárodný celovečerný film volala inak. Cenu neamerickým, cudzojazyčným filmom až do vlaňajšieho roka oficiálne udeľovali pod názvom cena za najlepší cudzojazyčný film. V roku 2018 sa pokúsil o tuto cenu film Tlmočník. Americká Akadémia filmových umení ju ale nevybrala medzi deväť nominovaných snímok.

Slovensku sa podarilo doteraz získať iba jedného Oscara a to v roku 1965. Vrátiť sa musíme ale do obdobia Československa. Cenu americkej Akadémie filmových umení a vied vtedy získala dráma Jána Kadára a Elmana Klosa – Obchod na korze.

O dva roky neskôr si sošku odniesla dráma Jiřího Menzla – Ostro sledované vlaky. Československo sa pokúsilo získať cenu ešte s niekoľkými nomináciami – Lásky jedné plavovlásky (1966) r. Miloš Forman, Hoří, má panenko (1968) r. Miloš Forman, Vesničko má středisková (1986) r. Jiří Menzel a Obecná škola (1991) r. Jan Svěrák.

 

Viete, aké filmy Slovensko doteraz nominovalo na Oscary? Dočítate sa na ďalšej strane: