Domáce Top

Slovensko plánuje ďalší nákup lietadiel. Toto je jeden z možných adeptov

O stroj L-39NG sa zaujímal aj slovenský premiér Peter Pellegrini. Zdroj: Aero Vodochody

BRATISLAVA – V súvislosti s nákupom nových stíhačiek F-16 pre slovenskú armádu vystal jeden problém. Cvičné lietadlá, ktoré Slovensko vlastní, sú nevyhovujúce na výcvik pre moderné americké bojové stroje. Preto je nutné nakúpiť nové.

 

Slovensko nakúpi nové cvičné lietadlá, informuje stránka armadninoviny.cz. Je to nutnosť, pretože stroje L-39CM/L-39ZAM sú nevyhovujúce na prípravu pilotov pre americké moderné F-16, ktoré majú nahradiť zastarané MIGy-29. 

Po rozdelení Československa zdedilo slovenské letectvo 19 lietadiel typu L-39 Albatros. Dvanásť z nich ale vyradilo z prevádzky už v roku 2005. Ďalších sedem zmodernizovalo na verzie L-39CM/ZAM, ktoré vyhovujú štandardom NATO.

“L-39 vydrží maximálne šesť rokov, ale už sme začali dávať dohromady naše požiadavky na výcvikové lietadlo novej generácie, rovnako ako finančné prostriedky,” cituje stránka slovenského brigádneho generála Ľubomíra Svobodu s odvolaním sa na web IHS James. Je preto nevyhnutné, aby sa nové cvičné stroje dostali do služby v roku 2025.

Ako podotýka stránka armadninoviny.cz, o pripravovanom obchode sa nič bližšie nevie. Zaujíma sa však o neho český výrobca Aero Vodochody. Slovensku chce ponúknuť svoj nový cvičný stroj L-39NG (Next Generation). Jeho technologický demonštrátor s označením L-39CW sa predstavil aj na leteckých dňoch SIAF 2019. 

Aero Vodochody v tlačovej správe uviedlo, že prezentácia nového stroje prilákala aj delegáciu slovenského premiéra Petra Pellegriniho a takisto aj zástupcov slovenských vzdušných síl a Ministerstva obrany SR. Bola dokonca možnosť, aby si návštevníci vyskúšali aj let v modernom lietadle.

Prvé viacúčelové taktické bojové lietadlá s typovým označením F-16C/D Block 70 by mali na Slovensko doraziť v roku 2023. Za všetky stroje vrátane zbraní a ich uvedenia do prevádzky by mala armáda zaplatiť 1,59 miliardy eur.  Armáda dokopy získa 14 týchto stíhačiek. Ako uviedlo americké ministerstvo obrany, výrobca lietadiel Lockheed Martin nezabezpečí len výrobu, ale aj podporu pre F-16.

Výcvik 22 pilotov a 150 členov pozemného personálu sa má začať ešte v roku 2022 a prebiehať bude na základni Tucson Air National Guard Base v Arizone. Výber pilotov stále prebieha, doteraz boli vybraní šiesti.

Galéria
Moderné cvičné lietadlo L-39NG. Zdroj: Aero Vodochody
Moderné cvičné lietadlo L-39NG. Zdroj: Aero Vodochody
Moderné cvičné lietadlo L-39NG. Zdroj: Aero Vodochody
Moderné cvičné lietadlo L-39NG. Zdroj: Aero Vodochody
Pevnostné testy lietadla L-39NG. Zdroj: Aero Vodochody
Pevnostné testy lietadla L-39NG. Zdroj: Aero Vodochody
navigate_before
navigate_next