Spoločnosť Koronavírus Domáce

Slovensko poskytlo Keni humanitárnu pomoc vo výške viac ako 213-tisíc eur na boj proti COVID-19

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Slovenská republika poskytla z Letiska Milana Rastislava Štefánika v Bratislave v piatok (24. 7.) Keni humanitárnu pomoc v súvislosti s bojom proti pandémii ochorenia COVID-19. Hodnota materiálnej humanitárnej pomoci predstavuje 213.076 eur. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

 

“Slovensko pôsobí v Keni pod značkou SlovakAid už od svojho vzniku v roku 2003. Keňa je jednou z troch programových krajín rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky a naším strategickým partnerom v subsaharskej Afrike. Je preto pochopiteľné, že jej obyvateľom chceme pomôcť aj v boji proti novému koronavírusu,” uviedla štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková s tým, že je rada, že súčasťou humanitárnej zásielky sú aj diagnostické testy vyvinuté tímom slovenských vedcov.

Keňa podľa tlačového odboru MZVEZ SR požiadala o humanitárnu pomoc prostredníctvom Centra koordinácie núdzových reakcií EÚ (ERCC). Zásielku tvorí 50.000 kusov diagnostických testov na detekciu SARS-CoV-2 vyvinutých spoločnosťou MultiplexDX, diagnostický prístroj PCR termocykler, 1800 litrov dezinfekčného koncentrátu od firmy Mikrochem, 20.000 kusov respirátorov typu FFP2 zo zásob Správy štátnych hmotných rezerv SR a obuv a šatstvo zo skladov Ministerstva vnútra (MV) SR.

Tlačový odbor rezortu diplomacie tiež doplnil, že materiálna humanitárna pomoc neohrozí potreby SR v súvislosti s pandémiou. “Slovensko sa týmito aktivitami pripája k širokej iniciatíve EÚ zameranej na podporu partnerských krajín v boji proti novému koronavírusu, tzv. Team Europe,” dodal.

Na ceremoniáli sa zúčastnili aj štátny tajomník MV SR Ján Lazar, zástupkyňa veľvyslanca Kenskej republiky so sídlom vo Viedni Stella Mokaya Orina, zástupca spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan, vedec Robert Mistrík a predstaviteľ spoločnosti Mikrochem Juraj Čech.