Domáce Spoločnosť Kauzy Top

Slovensko pristúpi k zákazu dovozu poľského mäsa až po nariadení Európskej komisie

Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – K ráznemu zakročeniu voči Poľsku, akým je zákaz dovozu poľských potravín, môže Slovensko pristúpiť až po nariadení od Európskej komisie, ktoré vydáva pri bezpečnostných rizikách s potravinami. Dovtedy môže slovenský agrorezort len vyzvať občanov, aby sa poľskému hovädziemu mäsu a iným poľským potravinám vyhýbali. Konštatovala to v sobotu v relácii Sobotné dialógy RTVS ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná. Ministerka tak reagovala na štvrtkovú výzvu strany SaS, aby zakázala dovoz mäsa z Poľska, kým si Slovensko nebude isté, že je zdravotne nezávadné.

 

„Zatiaľ môžeme len odporučiť spracovateľom mäsa a občanom, aby sa vyhýbali vyhľadávaniu poľského mäsa. Túto výzvu agrorezort prezentoval hneď po prepuknutí škandálu. Ohľadom tvrdých opatrení voči Poľsku je však rozhodujúca Európska komisia. Tá rozhodne, aké tvrdé opatrenia budeme môcť urobiť. Pri bezpečnostnom riziku môže komisia pristúpiť aj k takému tvrdému trestu a opatreniu, akým je zákaz vývozu hovädzieho mäsa z Poľska. V rámci Európskej únie však, samozrejme, do zakročenia komisie nie je povolený akýkoľvek zákaz dovozu potravín z iného členského štátu,“ ozrejmila v sobotu Gabriela Matečná.

Ministerka pôdohospodárstva SR k zverejneným informáciám o škandále s poľským mäsom doplnila, že pokútne porážky robili zamestnanci na bitúnku v blízkosti mesta Ostrów Mazowiecka len v noci. „Porážky sa robili vyslovene v noci, no toto mäso malo pečiatku a certifikáty od tamojších veterinárov. Informovanosť zo strany Poľska o celom škandále bola slabá. Agrorezort robí intenzívne kontroly na poľské hovädzie mäso. Kontrola prebieha na cestách, v podnikoch aj v stravovacích zariadeniach,“ dodala Matečná.

Poľskom otriasa škandál s bitúnkami. Investigatívni novinári z relácie Superwizjera televízie TVN24 natočili šokujúce video. Vidno na ňom, ako na bitúnok privážajú kravy a býky, ktoré ani nevedia stáť na vlastných nohách. Choré zvieratá ďalej spracovávajú na mäso. Takýto postup je v Poľsku nelegálny, reportéri však odhadujú, že v Poľsku sú takýchto bitúnkov stovky. Podľa zverejnených informácií ministerstva pôdohospodárstva SR sa toto mäso dostalo aj na Slovensko.