Politika Spoločnosť Domáce

Slovensko vníma dianie na Ukrajine. Sme pripravení reagovať, zatiaľ netreba

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Slovensku v súvislosti s dianím na Ukrajine zatiaľ nehrozia žiadne incidenty, je však pripravené reagovať. Po mimoriadnom rokovaní Národného bezpečnostného analytického centra to povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Oznámil, že centrum sa rozhodlo ponechať stupeň ohrozenia Slovenska na súčasnej úrovni dva. Zaoberalo sa však rôznymi možnými scenármi, najmä snahami o nelegálne prekročenie slovensko-ukrajinskej hranice.

“Chcem garantovať, že všetky zložky a bezpečnostné orgány štátu sú pripravené a v prípade, že by došlo k eskalácii napätia, Slovensko na to bude pripravené. Veríme, že dôjde k diplomatickému riešeniu, je však našou povinnosťou nepodceniť akékoľvek riziko,” vyhlásil premiér. Centrum diskutovalo aj o energetickej bezpečnosti. Premiér v tejto súvislosti pripustil, že počas zimných mesiacov môže byť problém dostatočne zásobovať Ukrajinu plynom prostredníctvom reverzného toku.

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) informoval, že v nočných hodinách sa uskutočnila previerka krízového štábu. V súčasnosti štáb zasadá pod vedením štátneho tajomníka ministerstva obrany. Situáciu na Ukrajine tiež priebežne vyhodnocujú vojenské spravodajské služby. Podľa Pellegriniho sa rada okrem Ukrajiny venovala aj možným bezpečnostným incidentom počas vianočných sviatkov a novoročných osláv.

Premiér sa vyjadril aj k otázke sprísnenia sankcií voči Rusku. Zopakoval, že aj keď sa Slovensko prikláňa k názoru, že sankcie nemajú želaný účinok, bude rešpektovať dohodu v rámci Európskej únie. Odmietnutie Národnej rady (NR) SR zaoberať sa návrhmi Bezpečnostnej stratégie SR a Obrannej stratégie SR premiér nechcel komentovať. Dôležité je podľa neho, aby bola v pohotovosti výkonná moc.

  “Pre mňa osobne ako predsedu vlády je to čisto technická záležitosť. Vláda ich schválila, a preto sú pre vládu záväzné bez toho, aby ich schválil parlament,” konštatoval Pellegrini s tým, že vláda vie, kde sú jej spojenci a kde si má plniť svoje práva a povinnosti. Avizoval, že k dokumentom sa môže vrátiť po doriešení situácie s Globálnym paktom OSN o migrácii.