Spoločnosť Koronavírus Domáce

Slovensko zaradilo Spojené kráľovstvo na zoznam menej rizikových krajín

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovensko zaradilo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska na zoznam menej rizikových krajín s účinnosťou od pondelka (20. 7.). TASR o tom informoval Marek Eliáš z komunikačného referátu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

 

„Pre ľudí, ktorí navštívili Spojené kráľovstvo, to znamená, že sa po príchode na Slovensko nebudú musieť hlásiť na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva v SR a nebude sa od nich vyžadovať domáca izolácia,“ ozrejmuje úrad.

ÚVZ SR zároveň pripomína, že ak sa u osôb prejavia po návrate zo zahraničia príznaky respiračného ochorenia, tak je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a oboznámiť ho s cestovateľskou anamnézou bez ohľadu na to, z ktorej krajiny sa vracajú. Lekár následne určí postup diagnostiky a liečby. „To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia,“ dopĺňa ÚVZ SR.

O zaradení Veľkej Británie na zoznam menej rizikových krajín informoval už v pondelok (13. 7.) hlavný hygienik SR Ján Mikas po zasadnutí konzília odborníkov na Úrade vlády SR.