
SLOVENSKO – O tom, že ťažké časy zasiahli tento rok viaceré odvetvia biznisu, svedčili mnohé titulky správ. Definitívne u nás skrachovali viaceré známe a dlhoročné podniky. Svoje brány navždy zatvorili aj obchody, výrobca nábytku, či dokonca aj pekáreň alebo letný festival. Navyše, prepúšťaniu zamestnancov sa nevyhli ani najsilnejšie sektory našej ekonomiky.
Skrachovali tri známe textílky
Zatiaľ, čo kedysi bol textilný priemysel výkladnou skriňou Slovenska, v súčasnosti tunajšie podniky už nie sú schopné konkurovať zahraničným. Po 85 rokoch preto definitívne brány zatvára aj ikonický podnik MAKYTA Púchov so 125 zamestnancami. Ďalších tristo zamestnancov stratilo prácu v nemeckom závode Eterna v Bánovciach nad Bebravou, kde šili košele.
Koniec výroby a hromadné prepúšťanie v roku 2024 oznámila aj Čadčianska textilka s vyše 200 zamestnancami, ktorá vyrába pančuchový tovar pre známe európske značky. Majiteľ výrobu presúva do zahraničia.
Na kolená padli drevári aj fabrika gigantu Bosch
Ešte začiatkom roka nemecká spoločnosť Bosch oznámila, že na Slovensku ukončuje výrobu elektromotorov pre e-bicykle Bosch. Vo fabrike pri Prešove tak o prácu prišlo viac ako 400 ľudí.
V januári zároveň v Trenčíne skrachoval aj jeden z posledných veľkých strojárskych podnikov z čias socializmu – Trens. Len o pár mesiacov neskôr, v tom istom meste, činnosť po takmer 30 rokov ukončil aj výrobca nábytku Beta.

Ani novému majiteľovi sa nepodarilo zachrániť závod na spracovanie drevnej hmoty Bukóza vo Vranove nad Topľou, ktorý sa topil v dlhoch. Preto počas roka meškal s výplatami aj prepúšťal ľudí. Napokon to vyvrcholilo tým, že zamestnanci, ktorým dlhoval peniaze, podali výpovede a podnik skrachoval. Krátko pred Vianocami však prišli pre zamestnancov dobré správy. Sociálna poisťovňa im z garančného fondu začala uhrádzať mzdy.
Všetky obchody zatvára aj jedna z najväčších sieti
Počas celého roka sme sledovali boj o prežitie siete obchodov Okey. Predajca elektra a nábytku márne zháňal investora, ktorý by ho vytiahol z finančných problémov. Neúspešne. Napokon firma v decembri oznámila, že do 25. januára 2025 zatvorí všetky svoje zostávajúce kamenné predajne na Slovensku a v Česku. Po tomto dátume si nechá už iba e-shop.
Na Slovensku sa už minulosťou stala značka elektro predajcu Datart. Ten však neskrachoval, ale sa spojil so sieťou NAY, ktorá prevzala jeho obchody pod vlastnú značku.
Jeden z najväčších krachov za posledné roky
Naopak, definitívne na Slovensku skrachoval jeden z najznámejších dodávateľov nábytku Oresi. Sčasti podobný príbeh píše aj sieť pre hráčov počítačových hier Brloh po tom, čo sa stala súčasťou súčasťou siete predajní s elektronikou Smarty. Samostatné kamenné predajne postupne zatvára, a zákazníci namiesto nich nájdu iba hernú sekciu Brloh v predajniach Smarty.
V konkurze tohto roku skončil aj Denim Retail – predajca známych módnych značiek, ako Tommy Hilfiger či Tommy Jeans. Na Slovensku išlo o jeden z najväčších krachov v maloobchode za posledné roky.
Ťažké časy sveta bicyklov
Ťažké časy zasiali segment bicyklov. Prudký nárast záujmu o bicykle počas pandémie totiž vystriedal výrazný pokles dopytu. Zrejme aj na to doplatil dlhoročný predajca bicyklov a príslušenstva Kaktus Bike. Skrachoval po tom, čo nový majiteľ rozbehol expanziu v regiónoch, a v krátkom čase otvoril 5 nových predajní.

Skončil aj festival, majiteľ 123kuriér sedí v base
Podnikateľských príbehov, ktoré tohto roku na Slovensku napísali svoju poslednú kapitolu, je však omnoho viac. Spomeňme aspoň koniec remeselnej pekárne Zdravie z pece či vychýreného bratislavského gastro podniku Kolkovna.
Zabudnúť nemôžeme ani na letný hudobný festival TOP fest, ktorý doplatil na spory medzi organizátormi. Zachrániť sa nepodarilo ani kuriérsku spoločnosť 123kurier, ktorá náhle prestala doručovať balíky ešte pred Vianocami v roku 2023. Napokon za sebou zanechala miliónové dlhy voči štátu a jej spolumajiteľ skončil za mrežami. Odsúdený bol na tri roky za lúpež.
Prepúšťali aj najvýznamnejšie firmy na Slovensku
Hoci podniky nezatvárali, ale prepúšťaniu sa nevyhli ani piliere našej ekonomiky. Do pozornosti sa dostal najmä jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku – nemecký výrobca automobilových súčiastok Schaeffler. V rámci rozsiahleho šetrenia, ktoré oznámil v rámci celej Európy, približne 200 ľudí príde o prácu aj na Slovensku (celkovo v Európe to bude 4700 ľudí, pričom dve fabriky zavrú úplne).

Ešte začiatkom roka na povrch vyplávalo prepúšťanie aj v ďalšom poprednom sektore našej ekonomiky. A to v centrách zdieľaných služieb. Konkrétne v pobočkách amerických firiem IBM a AT&T.