Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Slovenskom sa ženie hurikán ZATVÁRANIA: TIETO obchody, podniky a značky u nás KONČIA!

Zatvárajú potravinári, krachujú aj módne značky. Ilustračná foto. Zdroje: TASR/Ján Krolák

BRATISLAVA – Zatvára veľký výrobca potravín, obľúbená módna značka či sieť obchodov. Posledné týždne média zaplavili správy o rušení predajní a podnikov, a s tým súvisiacim prepúšťaním. Zosumarizovali, kto všetko a prečo na Slovensku končí.

 

Najnovšie zlú novinu ohlásila spoločnosť Dr. Oetker Slovensko. V polovici roka 2023 zatvorí svoj závod v Boleráze pri Trnave. Priam legendárne pudingy a dezerty v prášku sa vyrábať už u nás nebudú. Spoločnosť pôsobila v prenajatom objekte v Boleráze 30 rokov, tieto priestory však už neposkytujú ďalšie možnosti na zvýšenie produktivity, preto sa rozhodla tento závod zatvoriť. V podniku pracovalo približne 75 zamestnancom. Spoločnosť deklarovala, že dostanú osobitný balík odstupného aj pomoc pri plánovaní ďalšej kariéry.

Stop výroby u nás hrozí jednému z najväčších výrobcov potravín. Hoci spoločnosť Orkla Foods Česko a Slovensko čitateľom možno veľa nehovorí, jej majonézy značky DOMA pozná zrejme každý. V súčasnosti zvažuje zatvorenie výrobného závodu Doma na východe Slovenska. „Žiaľ, kombinácia vysokých výrobných nákladov a nízkych marží v prevádzke Doma Prešov znamená stratovosť. Reštrukturalizácia je preto nevyhnutná,” vysvetlil riaditeľ dodávateľského reťazca Orkla Foods Česko a Slovensko Petr Novák. Zatvorenie prešovského závodu by sa dotklo celkovo 52 pracovníkov. Konečné rozhodnutie by malo padnúť v druhom štvrťroku 2023.

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

Zlé časy doľahli aj na reťazec Farmfoods. Združenie, ktoré ponúka potraviny zo slovenských fariem, polí a výrobných prevádzok, avizovalo, že zatvorí viaceré svoje predajne. Stojí za tým nielen enormný nárast cien energií či stagnácia obratov. Podnikanie potápa taktiež to, že obchodný reťazec Farmfoods je priamo spojený s kauzou Dobytkár. Zároveň krachuje mäsiarska spoločnosť GET group, ktorej produkty sa predávali aj v reťazci Farmfoods. Podľa novších správ niektoré prevádzky reťazca Farmfoods sa pridajú do siete Môj obchod.

Vývoj na trhu a udalosti posledných rokov negatívne zasiahli aj svet módy.