Domáce Politika Spoločnosť Top

Slovenských brancov riešili ministerstvá aj spravodajská služba. Všetci zlyhali na plnej čiare

Zdroj: FB / Slovenskí branci

BRATISLAVA – Veľa rečí, skutky žiadne. Tesne pred parlamentnými voľbami sa opäť hovorí o takzvaných Slovenských brancoch. Ide o polovojenskú skupinu, ktorá sa zviditeľnila aj otvorenou podporou Nočných vlkov. Ich fungovanie mala na stole polícia, ministerstvo vnútra a dlhodobo ich činnosť sledujú aj spravodajské služby. Minulý rok sa do nich obul aj samotný minister obrany Peter Gajdoš (SNS), ktorý tvrdil, že sú bezpečnostnou hrozbou a prijme všetky opatrenia, aby ich činnosť dostali pod kontrolu. To sa však nestalo. Všetci pritom tvrdia, že spravili maximum a zodpovednosť si pohadzujú ako horúci zemiak. 

 

Slovenskí branci oficiálne fungujú od roku 2012. Po celom Slovensku majú stovky členov. Členovia samozvanej domobrany vzbudili výraznú pozornosť ešte v roku 2015, kedy sa prevalilo, že na základných a stredných školách učia deti strieľať zo samopalu a rozprávajú im o histórii Slovenska. Vtedajšie vedenie ministerstva školstva skritizovalo prednášky takýchto ľudí na školách.

Veliteľ brancov Peter Švrček bol známy už zo skoršej doby, ešte pred vznikom Slovenských brancov sa totiž s ľuďmi z nacionalistického Slovenského hnutia obrody v čiernej košeli a v maskáčoch objavil na oslavách výročia vzniku Slovenského štátu pri soche Jozefa Tisa v Čakajovciach. Neskôr vyhlasoval, že to bola chyba a že branci sú apolitická organizácia.

Už vtedy podľa Denníka N  ich činnosť monitorovali tajné služby. Hovorca tajnej služby Alexander Kurtanský im vtedy na otázku o aktivitách Slovenských brancov na školách všeobecne odpísal, že sa venujú všetkým formám a druhom extrémizmu – „politickému, náboženskému, ľavicovému, pravicovému, tak aj jeho aspektom spájaným s rasovou, národnostnou či náboženskou neznášanlivosťou rovnako, ako aj plneniu ostatných úloh, ktoré pre ňu definuje zákon v oblasti ochrany ústavného zriadenia, vnútorného poriadku, bezpečnosti štátu a jeho občanov“. Podrobnosti však nezverejnili.

Gajdoš nevyriešil nič

V lete 2018 si branci opäť vyslúžili pozornosť médií. V obci Dolná Krupá neďaleko Trnavy si totiž ruskí motorkári Noční vlci otvoril svoju ústredňu pre Európu. Pomocou fotografií z dronu vtedy viaceré médiá zistili, že v areáli je ťažká vojenská technika, teda tanky a iné obrnené vozidlá. Aj tu mali cvičiť Slovenskí branci. Podľa orgánov činných v trestnom konaní neboli tieto stroje streľby schopné.

Na vzniknutú situáciu vtedy reagoval aj minister obrany Peter Gajdoš. Brancov skritizoval a upozornil, že v ich radoch slúžia súčasní aj bývalí vojaci, ktorí učia ostatných využívať vojenské metódy a taktiky. “Ako vážny problém vnímam fakt, že organizácia Slovenskí branci niekoľkokrát verejne spochybnila fungovanie štátnych organizácií, ktoré majú zabezpečovať bezpečnosť krajiny. Tiež mi prekáža, že v tomto zoskupení pôsobia profesionálni vojaci, ktorí odovzdávajú svoje odborné skúsenosti ďalej civilným osobám,” hovoril vtedy. “Fungovanie takýchto zoskupení, ktoré konajú na vlastnú päsť, môže prispieť k tomu, že v spoločnosti narastie extrémizmus alebo radikalizmus,” tvrdil Gajdoš. Sľuboval tiež, že prijme konkrétne legislatívne opatrenia a povedal, že ministerstvu vnútra odstúpil aj spravodajské informácie. Ešte v júli 2018 podali podnet na Generálnu prokuratúru.

Gajdoš tvrdí, že vyčerpali svoje kompetencie. Glob.sk / David Duducz

O niekoľko mesiacov neskôr vláda schválila aj Gajdošov návrh, ktorý mal byť zrejme práve sľubovaným legislatívym opatrením. Podľa nového zákona smie uniformy našich ozbrojených zložiek používať len člen našej armády. Na oblečení pribudla nášivka “vyrobené pre armádu Slovenskej republiky” a vojenská polícia dostala do rúk novú úlohu. Človeku, ktorý neoprávnene používa takúto uniformu, môžu uložiť pokutu do výšky 500 eur. Podľa kritikov však takéto opatrenie nijako neovplyvnilo činnosť brancov.

Počas roku 2019 vojenská polícia objasňovala len dva takéto prípady. “Vojenská polícia po účinnosti novely zákona o ozbrojených silách v súvislosti so zákazom používania vojenskej rovnošaty civilnými osobami zamerala hliadkovú činnosť aj na túto oblasť. Je potrebné podotknúť, že v prvom rade sa zamerala na prevenciu,” napísala pre Glob.sk hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. “V roku 2019 Vojenská polícia objasňovala dva prípady priestupku v súvislosti s porušením zákazu  používať vojenskú rovnošatu alebo odev označený štátnym znakom Slovenskej republiky a špecifickými znakmi, ktorý môže byť zameniteľný s vojenskou rovnošatou. Na základe uvedenej skutočnosti je možné konštatovať, že prijatie novely zákona o ozbrojených silách malo z hľadiska jeho dodržiavania pozitívny účinok,” tvrdí Capáková.

Zákaz využívania uniforiem slovenskej armády brancom v činnosti nijako nezabránil. Zdroj: FB / Slovenskí branci

Na margo činnosti Slovenských brancov rezort uviedol, že svoje kompetencie vyčerpal. “Rezort obrany v boji proti Slovenským brancom spravil maximum vrátane podania podnetu na generálnu prokuratúru s ohľadom preskúmania ich zákonnosti. Všetko ostatné je v gescii orgánov činných v trestnom konaní,” tvrdí hovorkyňa.

Orgány činné v trestnom konaní sú nečinné

Glob.sk sa preto obrátil na Generálnu prokuratúru SR. “V minulosti sme to riešili a postúpili na políciu. V tejto súvislosti Vás môžem odporučiť len na políciu,” napísala hovorkyňa Andrea Predajňová. Kontaktovali sme preto Policajné prezídium, kde sme sa dočkali podobnej odpovede. “Agenda združení, ich registrácie, teda ich zákonnosti je v kompetencii ministerstva vnútra. Pokiaľ ide o túto otázku, prosím kontaktujte príslušného hovorcu ministerstva vnútra,” napísal hovorca prezídia Michal Slivka.

Branci trénuju na lúkach i v lesoch. Otvorene kritizujú vedenie ministerstva obrany aj samotnú armádu SR. Zdroj: FB / Slovenskí branci

Ministerstvo vnútra však tvrdí, že nemá zo zákona oprávnenie na kontrolu činností občianskych združení. “Slovenskí branci sú organizačne začlenení ako záujmová sekcia v občianskom združení s názvom NAŠA VLASŤ JE BUDÚCNOSŤ. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ako registrový úrad občianskych združení nemá zo zákona oprávnenie na vykonávanie kontroly činnosti občianskeho združenia, to však neznamená, že sa nezaoberá podnetmi subjektov alebo nepreveruje vlastné zistenia, ktoré poukazujú na podozrenia v činnosti občianskych združení, ktoré nie sú v súlade so zákonom o združovaní občanov a inými právnymi predpismi,” napísala pre Glob.sk Michaela Paulenová z tlačového oboru ministerstva vnútra. Dodala, že voči tomuto občianskemu združeniu nebolo doteraz prijaté žiadne konktrétne opatrenie.

Branci tak aj naďalej môžu fungovať bez obmedzení. Na sociálnej sieti Facebook má ich stánka viac ako 15-tisíc fanúšikov, ich členovia si udeľujú “vojenské hodnosti”, členia sa na regimenty či oddiely a do svojich radov takmer neustále verbujú nových členov. Vo svojich príspevkoch hovoria o nekompetentnosti a neschopnosti našej armády i vedenia ministertva, pochodujú v maskáčových uniformách a v lesoch trénujú obranu i útok. Navyše ich otvorene podporujú rôzne alternatívne a konšpiračné weby, ktoré im dávajú často až nekritický priestor. Či a kedy voči nim štátne orgány zakročia tak zostáva otázkou.

 

Mohlo by vás zaujímať: