Spoločnosť Zahraničné

Slovinsko po oficiálnom skončení pandémie otvorilo hranice s Chorvátskom

Ilustračná foto: pixabay

ĽUBĽANA – Slovinsko od utorka povoľuje chorvátskym občanom vstúpiť na svoje územie bez následnej karantény alebo izolácie z dôvodu pandémie nového koronavírusu a ochorenia COVID-19. Informovali o tom tlačové agentúry STA a DPA.

 

Slovinská vláda urobila minulý týždeň prekvapujúci krok a oficiálne vyhlásila koniec pandémie koronavírusu v krajine, pričom však až do konca mája nechala v platnosti bezpečnostné opatrenia.

Vláda tiež prijala plán postupného znovuotvárania hraníc pre cudzincov, ktorý sa opiera o dvojstranné dohody s členskými krajinami Európskej únie a o vývoj epidemiologickej situácie v jednotlivých štátoch.

Chorváti sú na zozname Slovinska prví, vláda tak rozhodla v pondelok večer.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom sa v Slovinsku dlhšie obdobie drží blízko nuly, pričom potvrdených infekcií je celkovo 1466 a úmrtí 104.

V susednom Chorvátsku je podobná situácia, keďže sa mu takisto podarilo odvrátiť explozívne šírenie vírusu. Chorvátsko zaznamenalo do pondelňajšieho popoludnia celkovo 2228 prípadov nákazy a 95 úmrtí.

Slovinsko je dôležitou turistickou destináciou a takisto vstupnou bránou pre milióny západoeurópskych turistov smerujúcich na chorvátske pobrežie Jadranského mora.