Politika Zahraničné

Slovinský parlament zvolil za nového premiéra Janeza Janšu

Janez Janša. Zdroj - FOTO TASR/STA/ Daniel Novakovic

Ľubľana – Poslanci slovinského parlamentu zvolili v utorok za nového premiéra Janeza Janšu, lídra protiimigračnej Slovinskej demokratickej strany (SDS). Informovala o tom agentúra DPA.

Za Janšu hlasovalo 52 poslancov 90-členného parlamentu; 31 poslancov boli proti. Janša má teraz dva týždne na to, aby prezidentovi predstavil svoje zostavenie kabinetu.Janšova SDS už oznámila, že sa s troma ďalšími stranami dohodla na vytvorení novej vlády. Došlo k tomu po januárovej rezignácii slovinského premiéra Marjana Šareca. Ten odstúpil 27. januára po tom, ako z jeho päťčlennej menšinovej vlády odišiel po vnútrokoaličných konfliktoch minister financií Andrej Bertoncelj.

Na vytvorení novej vlády sa SDS dohodla s dosiaľ opozičnou stredopravicovou stranou Nové Slovinsko — Kresťanskí demokrati (NSi) a s dvoma stranami opúšťajúcimi koalíciu: Stranou moderného stredu (SMC) a Demokratickou stranou dôchodcov Slovinska (DeSUS). Takáto koalícia by v 90-člennom parlamente mala 48 kresiel. Janša (61), dlhoročný líder SDS s blízkym vzťahom k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi a jeho strane Fidesz, viedol dve slovinské vlády, v rokoch 2004 – 2008 a znova v rokoch 2012 – 2013. V roku 2013 bol však nútený z postu premiéra odstúpiť pre korupčný škandál a dokonca čelil súdnemu procesu. Uznali ho za vinného a odsúdili na dva roky väzenia, najvyšší súd však neskôr v roku 2015 verdikt zrušil.