Regióny Rožňava

Sľuby alebo realita? Ministerstvo garantuje lesníkom po plánovanej reforme zamestnanie aj platy

Zdroj: FB / Národný park Malá Fatra

BRZOTÍN – Ministerstvo životného prostredia garantuje lesníkom ich prevzatie do pracovného pomeru v Národných parkoch aj súčasné platové pomery v prípade, že správa pozemkov pod Národný park prejde do rúk Ministerstva životného prostredia tak, ako to navrhuje plánovaná reforma. V Brzotíne v okrese Rožňava to pri príležitosti stretnutia ochranárov s lesníkmi, samosprávami a neštátnymi vlastníkmi lesov povedal štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Michal Kiča.

 

“Vnímame miestnych lesníkov a zamestnancov štátnych lesníckych podnikov ako kľúčových partnerov pre úspešné zvládnutie tejto reformy. Ponúkame ich prevzatie do pracovného pomeru v Národných parkoch, garantujeme im zamestnanie aj súčasné platové pomery,“ uviedol Kiča. Zástupcov samospráv envirorezort na stretnutí ubezpečil, že reforma Národných parkov bude mať pozitívny vplyv na rozvoj cestovného ruchu v regióne, a to vo forme mäkkého turizmu. V Slovenskom krase sa v piatok konala po Pieninách v poradí druhá zo série odborných diskusií organizovaných Ministerstvom životného prostredia a rezortom pôdohospodárstva, na ktorých hovoria o prevode štátnych lesných pozemkov pod správu Štátnej ochrany prírody. Ten, ako pripomenul štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Juraj Smatana, navrhuje poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody, ktorý pred niekoľkými dňami v parlamente prešiel prvým čítaním.

 

Zdroj: TASR / František Iván

Je potrebné rýchlo odstrániť historickú anomáliu, ktorou Slovensko vybočuje z celého sveta, kde národné parky spravujú organizácie ochrany prírody,“ uviedol Smatana s tým, že podobné diskusné stretnutia sa v najbližšom čase búdu postupne konať vo všetkých slovenských Národný parkov. Ich forma má okrem iného zabezpečiť, že s drevom sa na ich území bude hospodáriť prírode blízkym spôsobom. “Nechceme, aby boli zdrojom lacného dreva, ktoré by sa vyvážalo do zahraničia. Chceme podporovať miestne spracovateľské kapacity, tak aby sme tomu drevu dávali pridanú hodnotu a aby ťažba nemala negatívny vplyv na životné prostredie a kvalitu funkcií Národných parkov,“ povedal Kiča. Zmeny v správe Národných parkov víta aj Štátna ochrana prírody, podľa ktorej sa slovenská ochrana prírody môže po desaťročiach dostať na štandardnú európsku úroveň. “Chceme zabezpečiť, aby sa v priebehu budúceho roka vytvorili samostatné národné parky. Správy Národných parkov získajú právnu subjektivitu a budú odčlenené od súčasnej Štátnej ochrany prírody,“ priblížil riaditeľ štátnych ochranárov Dušan Karaska.