Kauzy Domáce Top

Slučka sa sťahuje. Kauza zmenky dospela do kľúčového bodu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Nuda to rozhodne nebude. Po Vianociach sa do súdnej siene opäť vracia kauza zmenky, v ktorej Špecializovaný trestný súd rieši, či Pavol Rusko a Marian Kočner spoločne sfalšovali zmenky, aby od televízie Markíza získali približne 69 miliónov eur. Proces sa pomaly chýli ku koncu, dnes by mali prísť na rad dlho očakávaní znalci. Práve ich výpovede nám definitívne naznačia, či majú obžalovaní šancu vyviaznuť bez trestu. 

 

Každou novou výpoveďou sa slučka okolo Kočnera a Ruska sťahuje. Hoci počas prvých pojednávaní obaja pôsobili sebavedomo a boli plní energie, dnes je situácia diametrálne odlišná. Pavol Rusko bol počas posledných pojednávaní takmer stále neprítomný, pretože je PN. Prokurátor aj právnici Markízy však majú o jeho zdravotných problémoch pochybnosti.

Rovnako tak Marian Kočner už nepôsobí tak sebavedomo, ako na začiatku pojednávania. Počas prvých dní zvykol pozorne počúvať svedkov a detailne sa vyjadrovať k ich výpovediam. Počas posledných dní je už sústredený oveľa menej, často si čmára do zošita alebo trhá papieriky.

Podľa posledných informácií by na dnešné pojednávanie Kočner nemal prísť. Podľa TASR sa ospravedlnil a udelil povolenie na konanie v jeho neprítomnosti. “Predseda senátu dal dnes pokyn na zrušenie eskorty pre obžalovaného, pretože súdu prišla žiadosť, aby sa zajtra hlavné pojednávanie konalo v jeho neprítomnosti,” objasnila TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Rusko sa zatiaľ neospravedlnil.

Slučka sa sťahuje

Väčšina výpovedí zatiaľ nehrala v prospech obžalovaných. S výnimkou Štefana Ágha, ktorý je v tej istej kauze obvinený a Ruskovej exmanželky Viery Ruskovej nikto nepotvrdil existenciu sporných zmeniek.

Prípad však ešte nie je na konci. Na rade sú totiž dôležité výpovede znalcov. K tým by malo prísť dnes, je však možné, že situáciu opäť skomplikuje Rusko. Hoci sa zatiaľ z pojednávania neospravedlnil, nie je vylúčené, že tak urobí dnes. Pokiaľ áno, súd opäť nebude môcť vypočuť znalcov, obžalovaný totiž v jeho neprítomnosti dovolil prejednávať len písomné dôkazy. Dá sa predpokladať, že pokiaľ obžalovaný nepríde,  prokurátor Ján Šanta môže navrhnúť jeho väzbu, tak ako v minulosti. Vtedy mu senát nevyhovel, pokiaľ však bude opakovanú neprítomnosť považovať za obštrukcie, môže zmeniť názor.

Prokurátor Ján Šanta. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Hneď ráno o 9. hodine by mala na súd prísť tlmočníčka Ing. Perla Farkašová. Tá mala tlmočiť výpoveď znalca Gerryho Laportea, ktorý mal byť zabezpečený prostredníctvom obhajoby. Denník N ešte včera večer informoval, že Laporte nakoniec nedorazí. Súd tak zrejme začne pojednávanie čítaním listinných dôkazov. Neskôr by mala vypovedať znalkyňa plk. Ing. Adriana Jabconová a nakoniec znalec PhDr. Milan Nouzovský.

Od decembra 2019 však platia americké sankcie, v rámci ktorých bol Kočner umiestnený na Magnitského zoznam. To mohlo skomplikovať výpoveď znalca Laporteho. Americký sankčný zoznam totiž zakazuje americkým firmám, ale aj fyzickým osobám s obžalovaným akokoľvek obchodovať. Obhajca obžalovaného Marek Para v decembri uviedol, že je ochotný znalca Laporteho na Slovensko priviesť na svoje osobné náklady. Prečo tak nakoniec neurobil, nie je zatiaľ jasné.

Výpovede všetkých znalcov budú pre súd veľmi dôležité. Hoci z obžaloby vyplýva, že Rusko a Kočner mali zmenky vypísať dobovým atramentom na dobový papier, chybu mali spraviť inde. Ruskov podpis na spomínaných zmenkách je totiž iný, ako bol v čase, kedy mali byť podľa obžalovaných podpísané. S falšovaním im mal pomáhať Štefan Ágh, ktorý je v kauze obvinený. Jeho skutok bol však vyčlenený na samostatné konanie.

69 miliónov, podplatená sudkyňa a boj o Markízu

Kauza zmenky sa už pomaly chýli ku koncu. Okrem dneška sú nateraz vyčlenené ešte tri pojednávacie dni. Je však stále otázne, či budú aj posledné. Prokuratúra, zástupcovia televízie Markíza ale aj obhajoba Kočnera a Ruska majú stále právo navrhovať svedkov a nové dôkazy.

Kočner aj Rusko sú obžalovaní aj v iných trestných veciach. Bývalý riaditeľ televízie Markíza čelí obžalobe za objednávku vraždy Sylvie Volzovej u mafiánov. V tejto veci už prebieha konanie, pokračovať bude už tento mesiac. Kočner je zase obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a aj v kauze Gatex. Hlavné pojednávanie v kauze vraždy začne už v pondelok.

Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Televízne zmenky, ktorých sa tento spor týka, mali ukončiť kauzu Gamatex. Jeho začiatky siahajú až do roku 2000. Kočner začal v roku 2016 od Ruska a od Markízy vymáhať zaplatenie zmeniek v súhrnnej hodnote približne 69 miliónov eur. Tvrdil, že štyri zmenky podpísal Rusko ešte ako generálny riaditeľ Markízy a ukončil sa nimi boj o televíziu. V tejto veci bolo rozbehnutých niekoľko civilných sporov, kde Kočner žiadal peniaze od Markízy, pretože Rusko je oficiálne nemajetný. Jeden spor dokonca vyhral – v jeho prospech rozhodla sudkyňa Zuzana Maruniaková. Tá patrí medzi sudcov, ktorým v lete polícia zhabala mobily. Podľa Threemy, ktorú už ako dôkaz prijal aj samotný súd, mala Maruniaková rozsudok napísať na povel bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej a mala za to vziať úplatok.

K vyplateniu peňazí však nedošlo. Markíza sa voči verdiktu odvolala a na ťahu bol Krajský súd Bratislava. Konanie však bolo pozastavené, pretože polícia Ruska a Kočnera obvinila. Kočner dokonca skončil za mrežami. Ruska polícia do väzby nevzala, na nohe totiž už mal elektronický náramok kvôli obžalobe z objednávky vraždy Sylvie Volzovej.

 

Mohlo by vás zaujímať: