Zahraničné Politika Top

Slzy v očiach aj varovanie pred priepasťou. Také sú reakcie na hlasovanie britských poslancov

Britskí poslanci sa v pondelok večer znova nedokázali dohodnúť na alternatívach k dohode o vystúpení z Európskej únie. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Rokovanie o brexite v britskom parlamente sa stáva nekonečným príbehom. Poslanci sa v pondelok večer znova nedokázali dohodnúť na alternatívach k dohode o vystúpení z Európskej únie (EÚ), ktorú vyrokovala premiérka Theresa Mayová. Jeden z konzervatívnych poslancov okamžite vystúpil zo svojej strany. Vyjednávač pre brexit Európskeho parlamentu varoval pred pádom do priepasti.

Znova sa im to nepodarilo. Britský parlament v pondelok večer opätovne hlasoval o možných alternatívach k brexitovej dohode, ktorú predtým trikrát odmietol. Lenže britskí poslanci odmietli všetky štyri navrhované možnosti. Hľadanie cesty zo súčasnej bezvýchodiskovej situácie teda pokračuje ďalej.

Britskí poslanci boli po vyhlásení výsledkov hlasovania totálne frustrovaní. Nick Boles, ktorý predložil jeden z alternatívnych návrhov, okamžite vystúpil so slzami v očiach z vládnej konzervatívnej strany. “Dal som zo seba všetko, aby som našiel kompromis, ktorý by našu krajinu vyviedol z EÚ a pritom ochránil jej hospodársku silu a našu politickú súdržnosť,” povedal po vyhlásení výsledkov. “Nepodarilo sa mi to.”

Boles už v polovici marca oznámil, že už nebude spolupracovať so svojím miestnym okresným združením v Granthame a Stamforde – inak by sa stal “politikom bez zásad”.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock po hlasovaní tweetoval: “Môžeme teraz všetci hlasovať za dohodu a uskutočniť brexit, prosím?”

Politici EÚ reagovali na odmietnutie všetkých alternatív k brexitu v dolnej komore so zdesením. “Tvrdý brexit je teraz takmer nevyhnutný,” napísal na Twitteri vyjednávač europarlamentu pre brexit Guy Verhofstadt. V stredu má Británia poslednú šancu prelomiť blokádu. V opačnom prípade hrozí “pád do priepasti”, dodal.  

V stredu majú poslanci opäť možnosť hlasovať o alternatívach k Mayovej dohode.  Európsky politik z nemeckej SPD Jens Geier hovoril o “medzičasom už smiešnej ‘samoblokáde’v britskom parlamente” a požaduje: “S predĺžením členstva v EÚ po 12. apríli môže Európska únia súhlasiť len so súčasným vyhlásením druhého referenda.”

Ak doteraz rozhádaný parlament čo najskôr nedospeje k zhode, hrozí odchod Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody alebo ďalšie odloženie termínu brexitu. Lenže potom sa musí Veľká Británia koncom mája zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu. Poslanci však chcú obom týmto možnostiam bezpodmienečne zabrániť.