Regióny Trenčín Nitra Banská Bystrica Domáce Kysuce Čadca Politika Prezidentské voľby Top

Smer má u Fica doma stále podporu. V Topoľčanoch chceli za prezidenta Šefčoviča

BRATISLAVA – Slovensko už takmer týždeň pozná novú hlavu štátu. Po druhom kole prezidentských volieb sa ňou stala Zuzana Čaputová. Napriek tomu, že účasť vo voľbách bola najnižšia od roku 1999, svoj hlas jej dalo cez milión oprávnených voličov. Najviac si podmanila hlavné mesto, nedala sa zahanbiť ani v iných obciach a mestách. 

 

Zuzana Čaputová si v druhom kole volieb podmanila 58 percent voličov. Ako sme už informovali po voľbách podľa Štatistického úradu sa jej podarilo získať takmer všetky kraje, okrem Prešovského, kde vyhral Maroš Šefčovič.  V niektorých obciach sa darilo jemu, v iných jeho rivalke a víťazke boja o prezidentské kreslo. Glob.sk sa pozrel na ich úspechy v jednotlivých obciach a prináša prehľad tých najzaujímavejších z nich. 

V bývalej bašte Smeru, kde dlhé roky vládla poslankyňa strany Jana Vaľová, no v posledných voľbách pohorela, sú výsledky celkom prekvapujúce. V Humennom vyhral Maroš Šefčovič, získal o vyše 700 hlasov viac ako Zuzana Čaputová. Nadvláda Smeru tak z mesta zrejme ešte úplne nevymizla. Konkrétne získal eurokomisár 4963 hlasov, kým nová prezidentka “len” 4205 hlasov. Treba však povedať, že vo výchoslovenskom meste bola veľmi nízka účasť – iba niečo vyše 35 percent.

Podobná situácia bola aj v rodnom meste predsedu Smeru Roberta Fica – Topoľčanoch. V meste rovnako s výrazným náskokom vyhral Maroš Šefčovič, ktorému vyjadrilo podporu 4906 obyvateľov. Naopak, Čaputovej dalo hlas 4119 ľudí. Oproti Humennému však bola v rodisku expremiéra mierne vyššia účasť – a to 42,09 percenta. 

Zdroj: Štatistický úrad

V rodisku súčasného premiéra Petra Pellegriniho – Banskej Bystrici – sa však situácia obrátila. Napriek tomu, že je predseda vlády druhým najdôveryhodnejším politikom na Slovensku, sa nominantovi Smeru v prezidentských voľbách nepodarilo v krajskom meste vyhrať. V tomto prípade predstavuje rozdiel medzi Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom rozdiel tisíce hlasov. V metropole stredného Slovenska bola účasť vo voľbách dobrá – 48,40 percenta.

Veľký rozdiel medzi súpermi bol aj v bývalej bašte Smeru v Trenčíne. Napriek tomu, že ide o jediné krajské mesto, v ktorom získal Smer svojho predsedu kraja Jaroslava Bašku, tieto voľby pre Smer znamenali, že až tak vysokú podporu od obyvateľov tam nemá. V samotnom krajskom meste vyhrala Zuzana Čaputová, ktorej dali Trenčania vyše 14,5-tisíca hlasov. Naopak Maroš Šefčovič získal iba 8307 hasov. V samotnom meste bola účasť relatívne vysoká – prezidentských volieb sa zúčastnila vyše polovica obyvateľov. 

V inom krajskom meste – Nitre nastala rovnaká situácia, ako v Trenčíne a Banskej Bystrici. Rovnako tam vyhrala nová prezidenta Zuzana Čaputová, ktorej podporu dalo vyše 18-tisíc, pričom Marošovi Šefčovičovi vyjadrilo podporu takmer 12,5-tisíc občanov. Samotná Nitra sa roky vnímala ako bašta Smeru. 

Na Kysuciach si Smer obhájil silu

Nasleduje trojica miest a obce ležiacich na Kysuciach. Konkrétne ide o Čadcu, Kysucké Nové Mesto a Starú Bystricu. Najmä posledná obec je zaujímavá z dôvodu, že ju dlhé roky vedie smerák Ján Podmanický. V obci sa šéfovi Smeru Robertovi Fico stali už viaceré nepríjemnosti. Pred niekoľkými rokmi, keď sa spolu s Jurajom Blanárom korčuľovali po bystrickej cyklomagistrále, jeden z občanov slovne napadol vtedajšieho premiéra. Minulý rok zasa počas osláv zvrchovanosti štátu Fica vypískala skupina ľudí.

Napriek týmto skúsenostiam v obci vyhral eurokomisár s celkom výrazným rozdielom. Kým jeho volilo 729 občanov, jeho rivalke dalo hlas “iba” 209 Starobystričanov. Treba dodať, že vo všetkých troch Kysuckých mestách vyhral Maroš Šefčovič s výrazným náskokom na Zuzanu Čaputovú. 

V obci, kde sa každoročne konajú oslavy zvrchovanosti štátu, vyhral s výrazným rozdielom Maroš Šefčovič. V obci Stará Bystrica je dlhoročným starostom smerák Ján Podmanický. Zdroj: SITA/Jana Birošová

V predchádzajúcich voľbách, kedy sa o novom prezidentovi rozhodovalo medzi Andrejom Kiskom a Robertom Ficom, mal každý z nich obec, v ktorej vyhrali s takmer stopercentným ziskom hlasov. U súčasného prezidenta išlo o obec Vrbová nad Váhom, kde však podľa slov starostu Petra Ilčíka nie sú obyvatelia spokojní s jeho prácou. Pred prvým kolom pre Glob.sk tvrdil, že po rozhovore s občanmi mu viacero z nich hovorilo, že budú voliť Maroša Šefčoviča. Situácia sa napokon otočila a vyhrala tam Zuzana Čaputová. Napriek tomu, že v obci bola veľmi nízka účasť (17,67 percenta), jej obyvatelia dali prevažne hlas novej prezidentke. Konkrétne nad Marošom Šefčovičom vyhrala v pomere 56 ku 22 hlasov obyvateľov.

Naopak, v obci, v ktorej pred piatimi rokmi vyhral Robert Fico, sa situácia nezmenila. Dvanásti obyvatelia chceli za prezidenta eurokomisára, iba jeden obyvateľ si prial za hlavu štátu Zuzanu Čaputovú. Rovnaká situácia sa stala aj pred piatimi rokmi – iba jeden obyvateľ si za prezidenta prial Andreja Kisku.

V obci, kde pred piatimi rokmi vyhral Robert Fico, mal najväčšiu podporu Maroš Šefčovič, a naopak, v obci, kde vyhral Kiska, mala najväčšiu podporu Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer