Politika Spoločnosť Domáce Voľby Parlamentné voľby

Smer-SD neponúka riešenia klimatickej krízy. Najlepšie opatrenia navrhuje PS/Spolu, ukázala analýza

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) vo svojom volebnom programe neponúka žiadne dôležité návrhy riešení klimatickej krízy. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA). Tá na základe zadania Slovenskej klimatickej iniciatívy (SKI) analyzovala volebné programy politických strán, ktoré kandidujú vo voľbách do NR SR a v decembri mali podľa prieskumov volebných preferencií aspoň trojpercentnú podporu voličov.

 

Politické strany zároveň oslovila s dotazníkom, ktorý sa týkal klimatických opatrení. Programy a vyplnené dotazníky následne hodnotila známkami na stupnici od A do FX, pričom známka A predstavovala najlepšie hodnotenie a známka FX najhoršie. Najlepší výsledok dosiahla koalícia Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu), ktorá získala celkové hodnotenie A. Smer-SD a Slovenská národná strana (SNS) získali hodnotenie FX.

Hodnotenie B získali strana Sloboda a solidarita (SaS), hnutie Sme rodina, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Dobrá voľba. Známku C dostala strana Za ľudí a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré spolu so Smerom-SD a SNS neodpovedali na zaslaný dotazník. Most-Híd a Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS) získali hodnotenie D.

SFPA skúmala, či programy jednotlivých strán a odpovede z dotazníkov zahŕňajú najdôležitejšie riešenia v oblasti klimatickej zmeny a energetiky. „Energetická efektívnosť, rozumné využívanie zdrojov a udržateľné obnoviteľné zdroje energie sú základom toho, aby Slovensko aj v nových podmienkach vytváralo sociálne, ekonomicky a environmentálne vhodné prostredie, v ktorom sa darí jednotlivcom, spoločenstvám aj firmám,“ povedal Peter Robl, zakladajúci člen SKI.

Podľa SKI podporujú riešenia klimatickej zmeny aj Slováci. Podľa prieskumu, ktorý pre iniciatívu vypracovala v januári agentúra Focus, podporuje výstavbu budov s dôrazom na úspory energie 89 percent respondentov. Obnoviteľné zdroje energie podporuje 87 percent opýtaných a postupný prechod z využívania fosílnych palív k ekologickejším zdrojom energie 85 percent ľudí.

SFPA bola založená v auguste 1993 ako nestranícke diskusné fórum o medzinárodných otázkach a zahraničnej politike Slovenska. Svojou činnosťou chce prispievať k začleneniu Slovenska do spoločenstva demokratických štátov a ich politických a bezpečnostných štruktúr.

SKI je platforma, ktorá spája jednotlivcov a organizácie, ktoré sa usilujú, aby sa klimatická zmena a ochrana životného prostredia stali celospoločenskou prioritou. Jej zakladajúcimi členmi sú organizácie Budovy pre Budúcnosť, Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a Oze, Priatelia Zeme – CEPA a Prognostický ústav Slovenskej akadémie vied.