Politika Kauzy Domáce Top

Smer-SD sa spojil s Pellegriniho skupinou. Dôvodom je snaha dostať Matoviča z funkcie

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Opozícia vyzbierala podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chce odvolávať premiéra Igora Matoviča. Zámer iniciovať odvolávanie predsedu vlády avizovali niektorí opoziční poslanci už minulý týždeň po tom, ako boli medializované informácie, že jeho diplomová práca je plagiát. Opoziční poslanci, ktorí návrh podali, zároveň Matovičovi vytkli aj jeho počínanie si na dnes skončenom samite v Bruseli.

 

Návrh na odvolanie chceli podať poslanci opozičnej strany Smer-SD aj odídenci zoskupení okolo podpredsedu parlamentu Petra Pellegriniho. Obe skupiny nakoniec v snahe dostať Matoviča z funkcie spojili sily. Za Smer-SD sa pod zvolanie schôdze podpísalo 24 poslancov, ďalších 15 podpisov pridali Pellegrini a spol. Vyzbierať pritom potrebovali minimálne 30 podpisov.

Napriek tomu, že zvolanie schôdze na odvolávanie Matoviča spojilo Pellegriniho so stranou, ktorú iba nedávno opustil, bok po boku s Robertom Ficom sme ho nevideli. Namiesto lídrov oboch celkov sa pred novinárov postavil podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár a jeden z odídencov – nezaradený poslanec Richard Raši. „Bola to pragmatická dohoda dvoch ľudí, ktorí sú pri predsedoch veľmi blízko,“ uviedol Raši. Návrh na odvolanie prednesie v pléne Národnej rady SR Juraj Blanár. O slovo počas rozpravy bude môcť kedykoľvek okrem toho požiadať aj Peter Pellegrini. Ako podpredsedovi parlamentu mu to umožňuje rokovací poriadok.

Dôvodom na odvolanie Matoviča z funkcie nemá byť iba kauza jeho diplomovej práce. Blanár tiež uviedol  premiérovo odklonenie sa od programového vyhlásenia vlády, nepripravenosť na plnenie ústavných povinností či nedostatočné zvládnutie dôsledkov krízy vyvolanej koronavírusom. Pridal k tomu aj aktuálne počínanie si Matoviča na skončenom samite lídrov Európskej únie v Bruseli, ktoré označil za nekompetentné, nepripravené a neaktívne. Ku kritike sa pridal aj Raši. “Takýto človek nemá žiadne právo viesť našu krajinu,“ povedal. Ak predseda vlády nebude odvolaný alebo sám neodstúpi, budeme podľa neho jediná krajina, „ktorá ma na svojom čele človeka bez štipky sebareflexie.“

 

Matovič bol od vypuknutia kauzy “diplomovka” v Bruseli. Zdroj: TASR / AP

Matovič hovorí o zlomyseľnosti médií

Opoziční poslanci vyzvali Matoviča na odstúpenie už minulý týždeň po tom, ako Denník N zverejnil, že premiérová diplomová práca o daňovom systéme je odkopírovaná z dvoch kníh.

Matovič reagoval statusom na sociálnej sieti, v ktorom uviedol, že ak vo svojej práci niečo necitoval, ukradol, čo mu nepatrilo a je de facto zlodej. „Ospravedlňujem sa všetkým poctivým študentom, ktorí dokázali vyštudovať bez jediného odpisovania, našepkávania a iných fintičiek,“ napísal. „Či kvôli tomu odstúpim? Odstúpim. Hneď, ako splním všetko, čo som ľuďom pred voľbami sľúbil,“ uviedol.

Dnes po príchode zo samitu premiér následne zaútočil na Denník N, keď podľa neho zlomyseľne „vytiahli“ tému jeho diplomovej práce v čase, keď bol v Bruseli a nemohol sa brániť. Neskôr prostredníctvom sociálnej siete informoval, že tlačovku k svojej diplomovej práci zvolá zrejme zajtra ráno. Zdôvodnil to tým, že si ide pospať.

Predseda parlamentu Boris Kollár musí teraz zvolať mimoriadnu schôdzu do siedmich dní.

Mohlo by vás zaujímať: