Politika Kauzy

Smer-SD zvažuje odvolávanie ministra financií pre Tipos a zmluvy jeho poradcu

BRATISLAVA – Opozičná strana Smer-SD by okrem návrhu na odvolanie predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) mohla na septembrovej schôdzi parlamentu žiadať aj odchod ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO). Smer-SD zatiaľ s rozhodnutím čaká na reakciu ministra na zverejnené kauzy štátnej lotériovej spoločnosti Tipos a na zmluvy o právnom poradenstve, ktoré podpísal Hegerov poradca Michal Miškovič okrem Tiposu aj s viacerými štátnymi inštitúciami a samosprávami. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii predseda Smeru-SD Robert Fico.


      “Existuje vôbec ešte nejaký nominant politickej strany OĽaNO, ktorému neslúži a neradí advokát Michal Miškovič,” pýtal sa Fico. Zmluvu s týmto podľa predsedu Smeru-SD podpísal aj Slovenský pozemkový fond či ministerstvo životného prostredia. Zmluvy advokátskej kancelárie so štátnymi inštitúciami, ale aj s Trnavským a Žilinským samosprávnym krajom sú podľa Fica už v hodnote viac ako 800.000 eur. “Je to bohapusté rozkrádanie peňazí. Neverím, že by o tom minister financií a predseda vlády nevedeli,” povedal Fico. Predseda Smeru-SD upozornil, že ak Eduard Heger neodvolá šéfa Tiposu, podá strana návrh na jeho odvolanie.

Poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický vo štvrtok upozornil na uzatvorenie zmluvy Tiposu s advokátskou kanceláriou Michala Miškoviča vo výške 307.000 eur. Kanceláriu vybral Tipos podľa Kamenického iba prieskumom trhu s oslovením troch firiem. Ponuku podľa neho poslali dve. Poslanci Smeru-SD vidia v zmluvách advokátskej kancelárie Michala Miškoviča konflikt záujmov, nakoľko je poradcom ministra financií a Tipos patrí priamo pod tento rezort. Poslanec za Smer-SD a bývalý predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár upozornil, že Miškovič má podpísané zmluvy v hodnote 340.000 eur so Žilinským samosprávnym krajom. “Od júna 2019, to je rok a dva mesiace, bolo vyfakturovaných 140.000 eur,” spresnil Blanár. Právne služby podobnej firmy za jeho pôsobenia v ŽSK podľa Blanára stáli 12.000 eur ročne.