Domáce Top

Smer ustúpil, stiahol kontroverzný zákon o tzv. kazítkach

Vládny Smer-SD dnes stiahol z rokovania parlamentu novelu zákona o ochrane spotrebiteľa a priestupkoch, ktorou chceli poslanci Otto Brixi a Anton Martvoň v spotrebiteľských výrobkoch zakázať tzv. kazítka, teda súčiastky, ktoré skracujú životnosť prístrojov. Brixi pred hlasovaním návrh stiahol z rokovania, čím si vyslúžil potlesk opozičných poslancov.

Výrobca, dovozca, dodávateľ a predávajúci podľa novely nesmú upraviť výrobok tak, že v dôsledku jeho používania, plynutím času alebo iným vonkajším zásahom dôjde mimo obvyklého opotrebenia k cielenému zníženiu kvality, použiteľnosti alebo skráteniu životnosti výrobku. Právna norma zakazuje výrobcovi, dovozcovi, dodávateľovi a predávajúcemu do výrobku vložiť súčasť, ktorá povedie alebo môže spôsobiť skrátenie životnosti výrobku, alebo jeho nefunkčnosť, prípadne spôsobí poruchu výrobku, ktorá by nevznikla, keby výrobok neobsahoval túto súčasť.

„Týmto návrhom chceme postihnúť praktiky evidované už aktuálne v niektorých členských štátoch Európskej únie a založené na zakomponovaní tzv. kazítok do výrobkov, ktoré majú spôsobiť, že výrobok po istom čase alebo inom zásahu (napríklad softvérovom) stratí vlastnosti a stane sa chybným spravidla v čase krátko po uplynutí záručnej doby,“ vysvetľovali Brixi a Martvoň.

Za vkladanie takýchto súčiastok navrhujú výrobcov, respektíve dovozcu, dodávateľa a predávajúceho sankcionovať, a to v priestupkovom konaní do výšky 66 000 eur, pri opakovanom porušení do 166 000 eur a pri ohrození zdravia či života do sumy 332 000 eur.

Ak slovenský parlament má nejaké ‘kazítko’, tak tým ‘kazítkom’ je podľa poslankyne SaS Lucie Nicholsonovej poslanec Smeru-SD Anton Martvoň. “Zaujímalo by ma, kto vás sem implantoval, či výrobca, distribútor, alebo predajca,“ povedala v rozprave k novele Nicholsonová. Poslankyňa liberálov diskusiu o kazítkach označila za absurdnú, pripomína jej konšpiračné teórie Tibora Eliota Rostasa.

Opoziční poslanci novele vyčítali, že je zle napísaná, reaguje na niečo, čo neexistuje a v konečnom dôsledku spotrebiteľa poškodí. Poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič a poslanec za SaS Juraj Droba sa Martvoňa pýtali, či vie o konkrétnom výrobcovi a konkrétnom kazítku. Ak výrobca úmyselne deštruuje svoj produkt, ide podľa Drobu sám proti sebe a svojmu dobrému menu, čo je v priamom protiklade s cieľom podnikania. Martvoňa Viskupič upozorňoval, že podľa znenia, ktoré naformuloval, akákoľvek súčiastka, ktorá sa v prístroji pokazí skôr ako ostatné, môže byť označená za kazítko. Súdy a výrobcovia tak môžu čeliť množstvu sporov.

Člen poslaneckého klubu KDH Alojz Hlina opakovane zdôrazňoval, že novela tak, ako je napísaná, spotrebiteľov poškodí. „Naozaj spotrebiteľom hrozí, že tu v zásade nebude čo kúpiť, lebo sa tu každý bude báť niečo dodať,“ konštatoval. Návrh podľa jeho slov môže priniesť zdraženie výrobkov.