Politika Kauzy Domáce Top

Smeráčka Jankovská vraj bola “Kočnerova opička”. Tvrdia to ďalšie správy z jeho mobilu

Monika Jankovská. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Po údajnej komunikácii medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou sa objavujú aj ďalšie zatiaľ nepotvrdené informácie. Po odchode ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej mal Kočner chcieť urobiť novú ministerku z terajšej štátnej tajomníčky rezortu Moniky Jankovskej. Mal ju dokonca nazývať jeho “opičkou”. Smeráčka však kontakty s Kočnerom popiera. 

 

O celej veci informoval Denník N.

Tento zámer mal Kočner mať zhruba tri týždne po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Robert Fico vtedy už podal demisiu, z postu odstúpil aj exminister vnútra Robert Kaliňák a svoju stoličku ponúkla aj vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Následne sa začala formovať nová vláda na čele s Petrom Pellegrinim.

Pár dní pred tým si mal Kočner spolu so Zsuzsovou vymieňať cez aplikáciu Threema správy o tom, kto by mohol Žitňanskú na jej poste nahradiť. Padlo meno súčasnej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. V tom čase Most-Híd hrozil predčasnými voľbami, napokon ale v koalícii zostal.

Na miesto Žitňanskej sa však nedostala Jankovská, ale súčasný minister Gábor Gál. „Miesto Mumlavej nech dôjde ktokoľvek, bude ministerstvo riadiť Monika Jankovská. A to je moja opička,“ napísal Kočner. Mumlavou nazýval práve exministerku spravodlivosti.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská mala mať tiež prezývku. Zdroj: archív

Samotná Jankovská informácie popiera. “Mariana Kočnera ani Alenu Zsuzsovú vôbec nepoznám, nikdy som sa s nimi nestretla a ani som nebola sprostredkovane ani priamo v žiadnej komunikácii s týmito osobami. Absolútne odmietam akúkoľvek spojitosť s týmito osobami,” uviedla v stanovisku, ktoré zaslala hovorkyňa rezortu spravodlivosti.

Jankovská je sudkyňa, v súčasnosti však zastáva pozíciu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti, vo funkcii je od roku 2012. Do talára sa môže kedykoľvek vrátiť. Chcela sa stať členkou súdnej rady, aj ústavnou sudkyňou. Tam kandidovala tento rok, zámer jej ale nevyšiel.

Pôvodne bola sudkyňou a predsedníčkou na Okresnom súde v Trenčíne, kde ju v roku 2006 nominoval ešte vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin. Od roku 2011 pôsobila na Krajskom súde v Trenčíne. Po rokoch sa nechala preradiť z trenčianskeho súdu na Krajský súd v Bratislave. 

V roku 2016 však úspešne kandidovala do parlamentu za stranu Smer-SD. Keby nebola štátnou tajomníčkou, pravdepodobne by sedela v parlamente ako poslankyňa.