Politika Domáce Parlamentné voľby

SMK bude rokovať o spolupráci s maďarskými a až potom so slovenskými subjektmi

Predseda strany SMK József Menyhárt Zdroj: TASR / Marko Erd

BRATISLAVA  – Strana maďarskej komunity (SMK) bude od budúceho týždňa rokovať najprv s maďarskými a od októbra so slovenskými demokratickými subjektmi o spoločnom postupe pri úsilí o zmenu vlády a pomerov na Slovensku. Naďalej platí ponuka 75 miest na kandidátke pre nominantov iných strán, hnutí a nestranníkov. TASR o tom informoval tlačový tajomník SMK Róbert Králik.

 

Cieľom tohto postupu je podľa stanoviska strany nastolenie čo najširšej jednoty a zosúladenia programových cieľov, aby bol postup prijateľný pre celú voličskú základňu. Dohoda a rokovania s maďarskými a slovenskými subjektmi majú zabrániť prepadnutiu hlasov maďarských voličov a zabezpečiť, aby SMK bolo „súčasťou riešenia, ktoré môže byť zárodkom novej vlády.

V doterajších volebných prieskumoch sa SMK dlhodobo objavuje pod hranicou zvoliteľnosti. V lete sa po rokoch stretla na rokovaniach s vládnym Mostom-Híd, ktorý sa v posledných prieskumoch pohybuje na hranici zvoliteľnosti. Hovorili aj o vytvorení koalície či spoločnej kandidačnej listiny. Napokon sa ale na spolupráci nedohodli. SMK by mala ešte rokovať napríklad s neparlamentnou stranou Maďarské fórum. Opozičné hnutie OĽaNO na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave pozvalo SMK za rokovací stôl, kde sa s ňou chce rozprávať o predvolebnej spolupráci. Hnutie tak chce pomôcť maďarskej menšine, aby aj po budúcoročných voľbách mala svojich zástupcov v parlamente.