Zahraničné Šport Top

Smrť Kobeho Bryanta šokovala športovcov, politikov a umelcov na celom svete. Odišla ikona a legenda

Legendárny americký basketbalista Kobe Bryant zahynul pri havárii vrtuľníka v Los Angeles. zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Jeden z najlepších basketbalistov histórie Kobe Bryant zahynul v nedeľu po páde helikoptéry vo veku 41 rokov. Spolu s ním zahynula aj jeho 13-ročná dcéra Gianna.

 

Na palube s nimi bol tiež 56-ročný bejzbalový tréner John Altobelli, ktorý viedol 27 rokov družstvo univerzity Orange Coast, spolu so svojou ženou Keri a 13-ročnou dcérou Alyssou. S posádkou je obetí deväť. Bryantova helikoptéra sa zrútila v blízkosti mesta Calabasas v štáte Kalifornia, asi 65 kilometrov severozápadne od Los Angeles. Nešťastie sa stalo v nedeľu ráno približne o desiatej hodine miestneho času. Rodiny sa presúvali na basketbalový zápas mládežnickej ligy. Denník Los Angeles Times uviedol, že helikoptéra havarovala v hmlistom počasí a požiar sťažoval záchranným zložkám dostať sa bližšie k nehode. “Hmly bolo priveľa. Počasie nenapĺňalo minimálne podmienky pre vzlietnutie,” vysvetlil hovorca policajného oddelenia v Los Angeles Josh Rubenstein, prečo sa záchranné zložky začali presúvať k miestu nešťastia až neskôr popoludní.

Príčinu tragédie vyšetrujú. Podľa prvých správ sa helikoptéra nachádzala o 9.40 miestneho času vo výške 2 000 stôp nad morom a stúpala, no potom prudko klesla do výšky 1 400 metrov nad morom a narazila do kopca. S manželkou Vanessou mal Bryant štyri dcéry, najmladšia sa narodila iba v júni minulého roka. “Pred desiatou hodinou ráno sme dostali telefonát, že sa v oblasti Malibu v blízkosti Calabasasu zrútila helikoptéra,” povedal médiám podľa theguardian.com Tony Imbrenda z hasičského zboru v Los Angeles. “Na kopcoch boli horskí cyklisti, ktorí si všimli, že stroj je v núdzi a zišli rýchlo dole na miesto, kde sa zrútil. Išlo o helikoptéru S-76 Sikorsky a, žiaľ, ani jeden z pasažierov nehodu neprežil,” dodal Imbrenda.

Tragická smrť basketbalistu Kobeho Bryanta šokovala aj komunitu futbalistov. Mal k tomuto odvetviu veľmi blízko. Časť detstva strávil v Taliansku, pretože jeho otec tam hral v nižšej súťaži po odchode z NBA. Bryant sa naučil plynulo po taliansky a obľúbil si futbalový klub AC Miláno. “Rossoneri” vydali po jeho smrti vyhlásenie: “Nemáme žiadne slová, ktoré by opisovali, ako sme šokovaní správou o tragickej smrti Kobe Bryanta, fanúšika Milána, jedného z najväčších športovcov všetkých čias. Naše myšlienky smerujú rodinám ľudí postihnutých touto tragédiou. Budeš nám chýbať, Kobe.” V roku 2017 sa Bryant zúčastnil na tréningovom kempe Paríža St. Germain. Kylian Mbappe zverejnil spoločnú fotografiu s americkým basketbalistom na Twitteri a pridal hešteg #MambaForever. Mamba bola Bryantova prezývka.

Spomienku zosnulej legende venovali aj Ronaldo s Messim. Messi sa s Bryantom stretol pri natáčaní reklamy pre tureckú leteckú spoločnosť v roku 2012. “Nemám slov. Moje modlitby patria rodine a priateľom Kobeho. Bolo príjemné stretnúť sa s ním a stráviť spolu čas. Opustil nás skutočný génius,” napísal Messi na Instagrame. Ronaldo tiež reagoval na Instagrame: “Je také smutné počuť srdcervúce správy o smrti Kobeho a jeho dcéry. Kobe bol pre mnohých ľudí skutočnou legendou a zdrojom inšpirácie. Vyjadrujem sústrasť rodine a priateľom, ako aj rodinám všetkých, ktorí pri tejto havárii zahynuli.”

Tragická smrť amerického basketbalistu Kobeho Bryanta sa dotkla aj športovej verejnosti aj v Európe. Predovšetkým v Taliansku. Denník La Gazzetta dello Sport vyšiel s veľkým titulkom “La Tragedia” a pripomenul, že Kobe hovoril plynulo po taliansky, miloval futbal a AC Miláno. Zároveň zverejnil video, v ktorom Bryant nastúpil ako chlapec v toskánskom meste Pistoia. Corriere citovalo ikonu talianskeho futbalového klubu AS Rím Francesca Tottiho, ktorý povedal, že “bolo pre neho cťou poznať tohoto amerického šampióna”. Francúzsky L’Equipe venoval portrétu dlhoročného hráča Lakers deväť strán a pripomenul, že Bryantovci krátko žili aj vo Francúzsku. “Basketbal nie je všetko, čo ma definuje,” pripomenul denník slová basketbalistu z rozhovoru v roku 2017.

Aj v Austrálii, kde basketbal nepatrí medzi najpopulárnejšie športy, sa médiá Bryantovmu odkazu rozsiahlo venovali. “Mnoho hráčov zničí maratón 82 zápasov v základnej časti NBA a ďalších v play off, rok za rokom. Kobe tvrdo pracoval, aby dokázal zvládnuť tuto drinu, každý jeden zápas u súpera na tripe, nepriazeň publika, každé zranenie, nepresný výstrel i každú stratu,” napísal Sydney Morning Herald. Aj vedenie zámorskej NHL vydalo v pondelok oficiálne vyhlásenie v súvislosti so smrťou legendárneho basketbalistu. K tragédii sa vyjadrila najväčšie hviezdy svetového hokeja, Wayne Gretzky s manželkou i Alexander Ovečkin.

“Národná hokejová liga vyjadruje sústrasť rodine legendy NBA Kobeho Bryanta, ako aj rodinám všetkých, ktorí tragicky zomreli,” uvádza sa vo vyhlásení. “Janet a ja nemáme žiadne slová, ktoré by popisovali náš šok a smútok z tragickej smrti Kobeho Bryanta. Modlite sa za neho a jeho rodinu,” napísal legendárny Kanaďan Gretzky na sociálnej sieti Twitter. Rusa Ovečkina taktiež smrť Bryanta zasiahla, poznali sa osobne. “Je to ťažké, pretože som ho poznal. Bol legendou vo svete basketbalu a na celom svete. Stále tomu nemôžeme uveriť. Vždy mi potriasol rukou, vedel, kto som,” citovala Ovečkina novinárka Samantha Pellová.

OHLASY MÉDIÍ

New York Times: “Bol viac ako basketbalový gigant. Bol jedným z najznámejších športovcov sveta, hviezda formátu Michaela Jordana či Tigera Woodsa. Obletovali ho fanúšikovia všade na svete, či v Pekingu či v Beverly Hills. Bolo úplne normálne počuť výkriky “Kobe!” z domov vo všetkých štvrtiach, keď sa mu podaril smeč do koša.”

The Wall Street Journal: “Kobe bol zosobnením skutočného alfa športovca, keď sa víťazilo, aj keď sa prehrávalo. V tom dobrom zmysle, a niekedy aj v tom zlom. Keď išlo o všetko, aj keď nie, strhával celú hru na seba. Nehral basketbal, aby mal priateľov, ale hral, aby víťazil a bodoval. A počas jeho 20 sezón v Lakers vyhrával. Po ukončení kariéry mal päť titulov v NBA a viac ako solídne miesto medzi najlepšími hráčmi, ktorí kedy hrali basketbal.”

La Gazzetta dello Sport: “Bryantovou smrťou prišiel svet o kultúrny poklad. Globálnu ikonu ako Jordan, Messi či Bolt. Postavu, ktorú milovali všade, nielen pod basketbalovou obručou.”

La Repubblica: “Bol jedným z tých, podľa ktorého prezident USA prepisoval zákony. Keď v roku 2016 ukončil profesionálnu kariéru, Obama mu venoval slová “Goodbye”. To o Kobem hovorí všetko. Nebol iba šampión NBA, ale muž, ktorý po konci Michaela Jordana naplnil americký sen.”

El País: “Smrť, a ešte k tomu predčasná ako u Kobeho Bryanta (41 rokov, 156 dní) dáva životu novú perspektívu.”

EL Mundo: “Šok, ktorý nemohol byť bolestnejší, šok v športovom svete, aký tu ešte nebol.”

Le Monde: “Čierna Mamba tu už nie je, nepochopiteľnosť tohto faktu je obrovská.”

L’Équipe: “Obrovský šok. Smrť Kobeho Bryanta a jeho dcéry spustil mohutnú vlnu smútku a prekvapenia. Zasiahla nielen USA, ale aj celý svet.”

Sport-Express: “Keď sa objavili prvé správy o tragédii, reakcie boli ‘To je falošná správa. To nemôže byť pravda. Pretože niečo takéto nemôže byť pravda, to sa nemohlo stať. Veď skutočný športovec, ktorý inšpiroval generácie basketbalistov, čo rástli so želaním byť ako on, nemohol zomrieť vo veku 41 rokov.'”

Neue Zürcher Zeitung: “V Bryantovi prišiel basketbal o jedného z najväčších hráčov histórie. Kobeho mnohí po Michaelovi Jordanovi považovali za druhého najlepšieho basketbalistu. Ak nie vôbec najlepšieho. Bol synonymum elegancie a stelesnením princípu, že tvrdá práca sa vyplatí. Vždy bol pripravený potiť sa, krvácať, trénovať aj o tretej hodine ráno.”