Spoločnosť Domáce

Smrť M. R. Štefánika bola ako dopad meteoru na zem. Je osobnosťou, ktorá Slovákov spája a inšpiruje

Mohyla generála Milana Rastislava ŠŠtefánika v Brezovej pod Bradlom. Zdroj: TASR / Róbert Fritz

BRATISLAVA – Tragická smrť Milana Rastislava Štefánika akoby symbolizovala dopad meteoru na zem. Uviedol to historik z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Roman Holec. Informuje o tom UK na svojom webe.

Štefánik bol podľa historika nielen vedec, cestovateľ, zberateľ, vojak, letec, politik a diplomat, ale aj užívateľ života a jeho krás, či už ženských, exotických alebo kultúrnych. Podľa neho sa táto osobnosť slovenskej histórie neuspokojila s priemerom, ale Štefánik sa snažil o maximum, čo sa mu vďaka jeho pracovitosti a cieľavedomosti aj podarilo.

“Už pred svetovou vojnou prežil a dosiahol viac ako dosť. Predovšetkým však seba i iných presvedčil, že dokázať sa dá všetko, ak človek kráča za svojím cieľom. Hviezdne roky mu priniesla svetová vojna, ktorá ho vyšvihla do vysokej politiky a do rozhodovania o osudoch vojakov, krajín a národov,” priblížil Holec. Podľa neho Štefánik pomáhal poraziť cisárske Nemecko, rozbíjal habsburskú monarchiu, bojoval proti nastupujúcemu boľševizmu a spoluvytváral na zelenej lúke štát, na pleciach ktorého stojí i súčasná SR.

Holec poznamenal, že Štefánikova tragická smrť akoby symbolizovala dopad meteoru na zem. Ako uviedol, táto osobnosť slovenskej histórie zanechala po sebe “kráter nevídaných rozmerov a dedičstvo, s ktorým sa vyrovnávame až doteraz”. Zároveň doplnil, že jeho smrť prišla nečakane skoro.

Pestrý program

Program s divadelnými scénkami, básňami a vystúpeniami folklórnych súborov pripravila v sobotu Matica slovenská (MS) počas celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitostí 100. výročia smrti Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom. TASR o tom informovala hovorkyňa MS Veronika Matušková.

„V Matici slovenskej chápeme odkaz M. R. Štefánika pre Slovákov v zjednocujúcom slova zmysle. Práve on je v historickej kolektívnej pamäti slovenského národa osobnosťou, v ktorej sa dokážeme spojiť, inšpirovať a cítiť sa hrdými Slovákmi a Slovenkami,” uviedol predseda MS Marián Gešper s tým, že matičný program na slávnosti aj ďalšie podujatia o Štefánikovi v obciach a mestách Slovenska podporujú slovenské národné povedomie predovšetkým v mladej generácii.

Program okrem iného zahŕňal divadelné scénky členov Mladej Matice s názvom Vizionári slovenskej slobody a Bojovali za vlasť. Jeho súčasťou bola aj báseň Štefana Krčméryho Štefánikova matka, Pieseň o rodnej zemi od Rudolfa Dobiáša a vystúpenia matičných folklórnych súborov.

MS predstavila aj krátky historický dokument M. R. Štefánik – symbol slobody slovenského národa, ktorý bol v sobotu zverejnený na internete, a ktorý chce organizácia poslať do škôl. Podľa Gešpera sa matičiari snažia o to, aby Štefánikov odkaz rezonoval v povedomí ľudí. „Chceme, aby naše deti neboli vykorenené a vedeli, ktoré osobnosti nám vydláždili cestu až k súčasnej suverénnej a slobodnej Slovenskej republike,” doplnil predseda MS.