Župné voľby Top

Zlá situácia pred voľbami v osadách. Toto je podľa Polláka problém

BRATISLAVA – Obyvatelia rómskych osád volia len ľudí, ktorých poznajú alebo tých, ktorí si ich hlasy kúpia. Na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR to povedal bývalý poslanec NR SR a bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák.  Ako dodal, aj v tohtoročných voľbách do samosprávnych krajov hrozí, že politici budú nakupovať hlasy v osadách.

„Je načase im v tom zabrániť,“ vyhlásil Pollák s tým, že kupovať hlasy sa môžu rôznym spôsobom a existujú indície, ktoré tomu nasvedčujú. Podľa neho to môže byť napríklad zastrašovanie, že ak Rómovia nedajú hlas konkrétnemu poslancovi, starosta ich nezoberie na aktivačné práce.

Vyzýva ľudí, aby sa prihlásili

Ďalším príkladom podľa neho je, že Rómovia majú na svojich chatrčiach v osadách vylepené plagáty politikov, ktorých vôbec nepoznajú. „Stalo sa to v obciach Lomnička a Rakúsy, podľa polície sa však nič nestalo,“ spomenul. Pollák chce týmto prípadom zabrániť.

Vyzýva ľudí, aby sa prihlásili a vypovedali o tom, čo sa v osadách pred voľbami deje. Ľudí chce motivovať, aby povedali, že v nejakej lokalite bol politik a kupoval hlasy. Tí odvážni, ktorí sa rozhodnú usvedčiť politikov, budú odmenení prácou.

„Prvým desiatim ľuďom, ktorí vypovedajú, nájdem prácu minimálne na rok a minimálne za 500 eur v čistom,“ oznámil dnes novinárom. Kontaktovať možno telefónne číslo +421 910 222 672. Podľa neho linku však môžu ľudia zneužívať. Všetky informácie, ktoré dostanú, oznámia polícii a nahlásené prípady budú ďalej vyšetrovať.

Pýtal sa v teréne

Pollák ďalej poznamenal, že bol v teréne a pýtal sa ľudí, či poznajú politikov, ktorých majú vyvesených na chatrči. „Samozrejme, nie je dôkaz, že títo kandidáti si kúpili voličov,“ vyhlásil s tým, že zbiera dôkazy a v teréne má ľudí, ktorí mu s tým pomáhajú. Všetky podnety chce dať preveriť.

Na otázku, kedy chce o dôkazoch Pollák informovať odpovedal, že ak sa ľudia prihlásia, dôkazy môžu byť aj skôr ako po voľbách. Zatiaľ však v tomto predvolebnom období podľa jeho informácií v rómskych osadách kupovanie hlasov nebolo.

Môže sa to stať do volieb

„Nie je však vylúčené, že sa to môže do volieb stať,“ dodal. Porušený zákon podľa neho ešte nebol, stať sa to však môže. Pollák zatiaľ nemá poznatky ani o tom, že by plné autá naložené potravinami a cigaretami, ktorými by chceli Rómov uplácať, do osád vypravili.

Voľby do vyšších územných celkov budú v sobotu 4. novembra. Poslanci NR SR na jar schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. To znamená, že predsedom samosprávneho kraja sa stane ten z kandidátov, ktorý získa najviac platných hlasov.

Foto: SITA