Regióny Zahraničné Top

SMUTNÁ SPRÁVA Náhle a nečakane zomrel výnimočný FOKLORISTA! Diváci jeho hudobný súbor poznajú z obľúbenej TELEVÍZNEJ šou

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BÁČSKY PETROVEC – Tragická správa zasiahla milovníkov kultúry a folklóru. Na svoj posledný odpočinok sa vo veku 54 rokov pobral Ján Kováč. Ako choreograf pôsobil v obľúbenom hudobnom zoskupení. A to v kultúrno-umeleckom spolku Petrovská družina v obci Báčsky Petrovec v Srbsku, kde dodnes uchovávajú náš folklór a tradície.

Spolok pôsobí od 19. storočia, no v roku 2001 bol premenovaný a dostal dnešné kontúry. Ján začal v súbore pôsobiť od roku 1993 ako choreograf. Folkloristi vystupujú aj na Slovensku. V roku 2020 spolok účinkoval aj v relácii Zem spieva.

O jeho odchode na večnosť informoval jeho súbor. “S hlbokým žiaľom a veľkým zármutkom oznamujeme všetkým priateľom, že nás náhle a nečakane opustil náš Ján Kováč-Kokso, choreograf, vedúci, ale predovšetkým člen našej folklórnej rodiny, veľký priateľ Janko, nech Ti je ľahká táto petrovská zem,” uviedli na sociálnej sieti.

Jánov odchod na večnosť bol nečakaný. Ešte v sobotu 16. júna 2024 hrdo sprevádzal svoju hudobnú skupinu v Martine na trojdňovom podujatí pri príležitosti oslavy 740. výročia prvej písomnej zmienky o meste. 

Zrušené podujatie

Chýbať bude mnohým. “Janko, vymysli nám novú “frndžaľicu” pokým sa znovu stretneme,” píše so smútkom v srdci Vlasta. “Veľká strata pre slovenský dolnozemský folklór,” uviedol so žiaľom Folklórny festival Tancuj, tancuj.

Petrovská družina zrušila aj plánovanú akciu, ktorá sa mala konať už túto sobotu 22. júna 2024 na nádvorí KUS Petrovskej družiny v Báčskom Petrovci.