Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Smutná správa pre festivalových maniakov. Multižánrový festival Pohoda tento rok nebude

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Pandémia rad radom ruší kultúrne podujatia. Očakávaná realita sa naplnila. Nadšenci festivalu si budú musieť na Pohodu počkať. Tá totiž na začiatku júla nebude. Organizátori oznámili presun aktuálneho ročníka. Brány festivalového areálu sa otvoria až o rok. 

 

Trenčianske letisko každoročne ovládne multižánrový festival Pohoda. Neúprosná pandémia sa ale postarala o to, že 24. ročník Pohody sa presúva o rok. Nadšenci zábavy sa tak stretnú na trenčianskom letisku 8. – 10. júla 2021. „Napriek tomu, že sa neuvidíme toto leto na Pohode, ostávame optimistami. Nevídaná vlna spolupatričnosti, ktorá ide naprieč hudobnou scénou a celým kultúrnym prostredím, sa musí pozitívne vrátiť. Nevieme sa dočkať, kedy sa otvoria kluby, rozbehnú sa koncerty a potom i festivaly. Dovtedy budeme robiť veci tak, ako nám situácia dovolí a samozrejme, budeme pracovať na tom, aby Pohoda 2021 bola opäť silným osobným stretnutím plným skvelého umenia,“ povedal šéf festivalu Michal Kaščák. Organizátori dodali, že sú zvyknutí aj na ťažšie časy. Nehovoriac o tragédii, ktorá sa stala v roku 2009. Zle postavený stan vtedy spôsobil nenávratné škody a vyžiadal si dve obete.

 

Pohoda sa presúva na budúci rok. Zdroj: TASR / Radovan Stolkasa

Emotívna komunikácia

Rozhodnutie o presunutí festivalu nebolo ľahké. Organizátori si nechali poradiť od epidemiológov. No komunikovali aj s kolegami zo zahraničia, s partnermi, či agentmi skupín. Dodali, že sú nadšení, ako agenti komunikovali. Boli veľmi emotívni a ústretoví.

Dokonca účasť na budúcoročnej Pohode potvrdilo už 21 kapiel z 50, ktoré mali hrať tento rok. Prvými opätovne potvrdenými umelcami sú: The Libertines, Metronomy, Wolf Alice, Archive, black midi, Shame, Kokoroko, Marina Satti & Fonés, Black Country, New Road, Bazzookas, Wooze, Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs, PENGSHUi, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou, Space Lady, Malox, Crack Cloud, Murman Tsuladze, Shht, PoiL a Trupa Trupa a ďalší. ,,Ďalšie mená budú nasledovať čoskoro, pridajú sa k nim aj doposiaľ nezverejnení umelci, tých začneme zverejňovať už 20. apríla. Pre rok 2021 nemôžeme garantovať rovnaký program, ale urobíme všetko pre to, aby bol ešte silnejší,’’ zdôraznili organizátori.

 

Mnohí umelci potvrdili účasť na druhý rok. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

A čo vstupenky?

Festival ponúka tri možnosti, ako naložiť so vstupenkami. Podľa organizátorov je najlepšia možnosť prenos vstupenky na budúci rok, teda tí, ktorí majú vstupenku, si ju nechajú. ,,Možnosť prenosu sa týka všetkých typov vstupeniek vrátane parkoviska, či ubytovania. Vstupenky s obmedzeným vekom (Junior/Kids) kúpené pred 15. aprílom budú platiť aj v prípade, že ich držiteľ bude mať o rok viac. Na prenos netreba realizovať žiadne kroky. Lístky, ktoré ich držitelia nevrátia do 15. 10. 2020, budú automaticky považované za platné,’’ informuje festival.

Ďalšou možnosťou je vrátenie plnej sumy za zakúpené lístky. Požiadať o vrátenie akéhokoľvek typu lístka môžete do 15. 10. 2020. Ak sa nemôžete budúci rok festivalu zúčastniť, ale chcete mu pomôcť, je tu môžnosť darovať časť sumy z ceny lístka na pokrytie už vynaložených nákladov spojených s prípravami ročníka 2020. ,,Rozdiel medzi cenou a darom pošleme podobne ako v prípade plnej refundácie najneskôr do 60 dní – spolu s darčekom z festivalového shopu,’’ vysvetlili organizátori. Samozrejme, pokračuje aj predpredaj vstupeniek na budúci rok. Keďže ide o presun ročníka, lístky v v najlacnejších kategóriách už v ponuke nebudú.

 

Návštevníci majú niekoľko možností ohľadom vstupeniek. Zdroj: pohodafestival.sk

Ešte pred pravou Pohodou

Aj keď tohtoročná Pohoda nebude, nahradí ju aspoň Pohoda in the Air. Teda počas pohodovského víkendu plánujú organizátori zostať v kontakte s návštevníkmi. ,,Charakter podujatia sa pomaly črtá, plánujeme zapojiť aj naše letisko, pripravujeme rôzne aktivity, prenosy, koncerty ale i archívne materiály. Jeho podobu – v podstate tak ako každý rok – konzultujeme aj s miestnou hygienou a autoritami, zachovanie opatrení, ktoré budú v tom čase platiť, považujeme za samozrejmosť. Viac informácií prinesieme čoskoro,’’ informujú organizátori.

Pred Pohoda in the Air je už 3. mája na pláne aj špeciálna edícia Koncertu pre Martinu a Jána v Gregorovciach. Rovnako je naplánovaná sieť online klubových debát a koncertov po Slovensku.

 

Minuloročnú Pohodu navštívila aj prezidentkaČaputová. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Mohlo by vás zaujímať:

 

Pohodu si návštevníci užijú o rok. Zdroj: pohodafestival.sk