Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Smutná správa pre nadšencov Art Film Festu. Na červený koberec môžu nateraz zabudnúť

Zdroj: Art Film Fest

BRATISLAVA – Kultúrna obec zažíva jedno z najťažších období. Hodiny plné driny vyšli nazmar. Organizovanie podujatí zaberie organizátorom obrovské množstvo času. Situácia ale zatiaľ nepredpovedá svetlú budúnosť a tak sa postupne rušia všetky akcie. Aj tie veľkolepé. Jednou z nich je Medzinárodný filmový festival Art Film Fest. 

 

Kultúrne podujatia sa každým dňom postupne rušia. Na 28. ročník filmového festivalu v Košiciach si budeme musieť rovnako počkať. Situácia okolo koronavírusu neveští nič dobré. To si uvedomujú aj organizátori, ktorí oznámili fanúšikom zlú správu. ,,Napriek tomu, že veríme, že v druhej polovici júna bude pandémia výrazne na ústupe, rozhodli sme sa neriskovať Vaše zdravie a zdravie zvyšku verejnosti. 28. ročník festivalu sa v pôvodne ohlásenom dátume 19. – 27. júna 2020 neuskutoční,’’ uviedli organizátori.

Aktuálne o novom termíne stále rokujú. Fanúšikom tak zostáva len čakať. ,,Škoda, už som sa tešil, výborný festival, možno posunutý termín bude ešte silnejší,’’ napísal na stránke festivalu používateľ Radovan.

 

Atmosféra počas legendárnych ceremoniálov. Zdroj: Art Film Fest

Lákavé stretnutia

O tom, že filmový festival je kultúrnou akciou roka, svedčia nielen komentáre od priaznivcov, ale aj každoročná obrovská návštevnosť. Nadšenci filmu si totiž vždy nájdu to svoje. Filmový festival počas svojho maratónu každý rok premietne niekoľko stoviek filmov svetovej i domácej produkcie. Výnimočnosťou festivalu je, že viaceré projekcie osobne uvádzajú ich tvorcovia či herci. Dokonca po filme zostanú diskutovať s publikom. Na Art Film Feste sa tradične konajú autogramiády známych osobností, rôzne koncerty a výstavy.

Najväčším lákadlom festivalu sú už spomínané známe osobnosti zo sveta filmu. Vďaka úvodnému a záverečnému ceremoniálu festivalu má verejnosť možnosť zažiť červený koberec, kde sa premávajú celosvetové hviezdy.

 

Zuzana Mauréry na červenom koberci. Zdroj: Art Film Fest

Veľkolepé ocenenia

Hlavnou dominantou filmového maratónu sú súťažné sekcie – pre hrané a krátkometrážne tituly. O víťazovi rozhoduje medzinárodná porota, ktorá udeľuje najvyššie ocenenie Modrého anjela pre najlepší film, réžiu, herečku a herca. 

Okrem Modrého anjela Art Film Fest udeľuje svetovým hereckým osobnostiam cenu Hercova misia. A to za ich mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme. Minulý rok si cenu prevzali český herec Jiří Lábus a slovenský herec Roman Luknár. Ten je známy tým, že sa vyhýba ceremoniálom a oceneniam. ,,Uvedomil som si, že Roman Luknár je naozaj bytostne filmový herec a táto cena je venovaná majstrovstvu pred filmovou kamerou, takže tá voľba bola celkom jednoduchá. Roman si vyprofiloval názor na festivaly, na ocenenia, ten názor treba rešpektovať, ale o to viac si vážim, že ocenenie Hercova misia v tomto roku prijal,” zdôraznil vtedy umelecký riaditeľ festivalu Peter Nágel.

Cenou Zlatá kamera sú zase oceňovaní domáci i zahraniční filmoví profesionáli rôznych povolaní za prínos do oblasti kinematografie. V roku 2019 si ocenenie odniesol maďarský režisér Kornél Mundruczó.  ,,Táto cena pre mňa zosobňuje silu kinematografie a som ňou nesmierne poctený,“ povedal počas večera Mundruczó.

 

Ocenenie Hercovia misia pre Romana Luknára. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Obrovské emócie

Významným ocenením je aj Cena prezidenta festivalu, ktorá sa prvýkrát začala udeľovať až v rámci 25. ročníka. Je určená osobnostiam, ktoré významným spôsobom rozvíjajú filmové umenie. Minuloročným držiteľom sa stal herec Štefan Kvietik. Prezidentom Art Film Festu je herec a legenda Milan Lasica.

 

Kvietik si prevzal cenu od Vášáryovej. Zdroj: Art Film Fest

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Prezident Art Film Festu Milan Lasica prichádza na festival. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Jiří Lábus si minulý rok odniesol Hercovu misiu. Zdroj: Art Film Fest
Art Film obľubuje aj bývalý prezident Schuster. Zdroj: Art Film Fest
Veľkým lákadlom sú autogramiády hercov. Zdroj: Art Film Fest
Fanúšikovia si môžu počas festivalu urobiť fotku s hercami. Zdroj: Art Film Fest
Herec Peter Batthyany na červenom koberci. Zdroj: Art Film Fest
Počas premietania filmov nechýbajú ani tvorcovia. Zdroj: Art Film Fest
navigate_before
navigate_next