Regióny Banská Bystrica Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrel náš LEGENDÁRNY folklórny SPEVÁK a tanečník! Piesne jeho súboru zneli vo FILMOCH aj v zahraničí

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

ŠUMIAC – Smutná správa zasiahla milovníkov folklóru. Na svoj posledný odpočinok sa vo veku 90 rokov navždy pobral Šimon Siman Bošeľa, ktorý bol dlhé roky členom folklórneho súboru Šumiačan.

V súbore bol nielen spevákom, ale aj tanečníkom. Označujú ho za jedného z najlegendárnejších a najoriginálnejších predstaviteľov tradičného šumiackeho sveta.

Medzinárodne uznávaný súbor

História súboru sa datuje od roku 1957. Folklórny súbor Šumiačan má za sebou tisícky vystúpení na folklórnych festivaloch Detve, Východnej, Heľpe, Strážnici, Myjave, Liptovskej Tepličke či Važci. Spievali nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ich vystúpenia videli diváci aj v Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Taliansku, v Číne, Srbsku, Chorvátsku a Rakúsku.

Folklórny súbor nahral desiatky piesni pre Slovenský rozhlas. Ich piesne a repertoár sa použil aj vo filmoch ako Pacho hybyský zbojník, Nevesta hôľ, Malka, Soľ Zeme a mnohé iné.

Súbor vystupoval aj s Alexandrovcami a v máji 2016 uspeli aj na medzinárodnú súťaž v Moskve na festivale s názvom Súhvezdie kultúr, kde vyhrali prvé miesto.

Navždy ostane zapísaný do histórie

Okrem toto, že bol Siman Bošeľa výnimočný folklorista, bol aj autorom hlášok, ktoré v jeho blízkom okolí zľudoveli. Takou je aj veta “Máme radosť, jak na svete nik!”, ako uviedla jeho vnučka Petra. Starkému adresovala úprimné a vrúcne slová na rozlúčku. “Táto hláška, ktorá zľudovela ako veľa iných, ktoré náš starký povedal, vystihuje celý jeho život. Tú najúprimnejšiu radosť z ľudí a ich spoločnosti. Životný optimizmus, neoblomnú silu i odzbrojujúci úsmev. A tiež obrovskú chuť žiť, ktorá mu zostala až do posledných chvíľ,” uviedla s láskou v srdci.

Nezameniteľný folklorista sa zapísal mnohým do pamäti. “Obrázky starého sveta, vytrácajú sa s takýmito úžasnými ľuďmi. Tradičné gazdovanie a každodenná práca v hore, na poli. Vždy mal úsmev na tvári, keď nás vítal na Šumiaci. Nádherný, farebný, mocný hlas do vysokého veku. To nie je dopriate každému, to si treba asi zaslúžiť,” uviedol Vladimír.

Posledná rozlúčka so Simanom bude v sobotu 18. mája 2024 v Gréckokatolíckom kostole v Šumiaci.