Regióny Banská Bystrica Top

Zomrel známy slovenský hokejový TRÉNER: Vychoval veľké HVIEZDY NHL

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BANSKÁ BYSTRICA – Svet hokeja zastihla smutná správa. Navždy nás opustil hokejista, tréner a pedagóg Ján Lehocký. Vychoval viacero slovenských reprezentantov, vrátane hráčov NHL. Dožil sa úctyhodných 90 rokov.

 

Ján Lehocký mal na svojom konte bohatý životopis. Počas štúdia na vysokej škole hrával futbal i hokej za Bratislavu. Za vrchol športovej kariéry považoval, ako uvádza SZĽH, svoju účasť v reprezentácii Československa na Akademických majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji vo Varšave 1956, kde sa Československo umiestnilo na 2. mieste.

Nezmazateľnú stopu zanechal najmä v banskobystrickom hokeji. Pôsobil ako predseda ŠK UMB v Banskej Bystrici. Bol hráčom a trénerom Banskej Bystrice aj vo Zvolene, pracoval v športových hokejových triedach a venoval sa tréningu mládeže aj dospelých. Trénoval viacero slovenských reprezentantov, napríklad Michala Handzuša, Vladimíra Országha alebo Petra Budaja, ktorí to dotiahli až do NHL. Pôsobil taktiež v kluboch Olimpija Ľubľana a Vojvodina Nový Sad, taktiež ako hokejový expert Pragosportu Praha.

Hokejista, tréner a pedagóg Ján Lehocký Zdroj: FB/HC 05 Banská Bystrica
Zdroj: FB/HC 05 Banská Bystrica

Až do dôchodku pracoval na UMB Banská Bystrica. “Navždy nás opustil kolega a bývalý vedúci katedry. Česť jeho pamiatke,” zanechali odkaz pedagógovia z Katedry telesnej výchovy a športu. V poslednom období sa venoval histórii hokeja v Banskej Bystrici a vo Zvolene, bol spoluautorom publikácie „Hokej v Banskej Bystrici“.

Na sociálnych sieťach smútia bývalí kolegovia i zverenci. Spomínajú naňho ako na úžasného trénera, učiteľa a vzácneho človeka. „Ach, to mi je ľúto, bol to skvelý hokejista, môj kolega i spoluobyvateľ z Podlavíc! Úprimnú sústrasť celej rodine!“ zanechala svoje posledné zbohom Katarína. Spomienky na trénera pridal Michal: „Ako žiačik hokeja sa na Šoriho pamätám veľmi dobre. Bol veľkým vzorom“.

Slová vďaky za to, čo všetko vykonal pre mesto, prichádzajú z Banskej Bystrice. „Bystrický ľadový hokej má už 100 rokov. Pamätníci odchádzajú, potrebné je nezabúdať, že zdravé mesto má aj zdravého ducha, a to zdravé mesto pre mladých aj starších vytvárali ľudia ako pán Lehocký, alebo tiež Šori, športová legenda. Vďaka,“ napísal Milan.