Regióny Kežmarok Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrela vyvolená DÁMA, ktorá zachránila známu FILMÁRKU

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

SPIŠSKÉ MATIAŠOVCE – Na svoj večný odpočinok sa pobrala Edit Roseová, ktorá ako jedna z mála prežila hrôzy transportu do koncentračného tábora počas 2. svetovej vojny. Na cestu jej dali len strach, utrpenie a poradové číslo 184, s ktorým sa viezla až do koncentračného tábora v Osvienčime. Ako mala tínedžerka bola za svoju statočnosť potrestaná aj samotkou.

 

Na verejnosť sa v stredu 10. mája 2023 dostala správa, že vo veku nádherných 98 rokov zomrela Edit Roseová, ktorá prežila hrôzy koncentračného tábora.

Edit Roseová sa narodila a detstvo prežila v Spišských Matiašovciach v okrese Kežmarok. Vtedy ešte ani len netušila, čo ju v živote postretne. Počas prvého transportu Židov na Slovensku, bola aj ona jednou z cestujúcich. Nič netušiaca sa na svoju ukrutnú cestu spolu s ďalšími ženami a dievčatami pobrala z Popradu 25. marca 1942 do tábora v Osvienčime pod číslom 184.

Našťastie patrila k hŕstke vyvolených, ktorí transport prežili. V koncentračnom tábore sa stala 371. väzenkyňou. Deportovaná bola ešte ako tínedžerka spolu so svojou kamarátkou. Neskôr sa dostala na Harmenze, kde pracovala na farme a mala o niečo lepšie jedlo. Poľská väzenkyňa ju jedného dňa požiadala, aby vzala odkaz kamarátke (zdravotnej sestre) v Birkenau. Bola však chytená a potrestaná šesťmesačnou samotkou, pretože nikdy nepovedala, pre koho ten list nesie. Tou väzenkyňou nebol nikto iný, ako budúca filmárka Wanda Jakubowska, ktorá natáčala Ostatni Etap on site in Auschwitz (1946-47) predtým, ako bol tábor smrti vyčistený.

V koncentračnom tábore sa ocitol aj jej manžel a obaja ho zázračne prežili. Keď skončila vojna, usadili sa v Austrálii v Sydney. Ona s novým menom – Edith Goldman. Prežila pokojný a dlhý život v kruhu svojej milujúcej rodiny. Aj prostredníctvom nej nám ostatným ostane spomienka na hrdinov z prvého transportu Židov.