Regióny Zvolen

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrela žena LEGENDA! Osobne ju vyznamenala KRÁĽOVNÁ Alžbeta II.

sviečka, úmrtie, smrť
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

ZVOLEN – Na večnosť sa vo veku nedožitých 96 rokov pobrala žena, ktorá má slovenské občianstvo, ale získala vyznamenanie od britskej kráľovnej Alžbety II. Ailsa Domanová ošetrovala počas 2. svetovej vojny mnohých ranených. Pôsobila totiž ako zdravotná sestra Červeného kríža. Poslednú poctu jej na sociálnych sieťach zanechali mnohí. 

Na večnosť sa v pondelok 22. mája 2023 pobrala Ailsa Domanová vo veku nedožitých 96 rokov. Aj ona, ako mnohí iní, si zažila utrpenie 2. svetovej vojny. Ako zdravotná sestra to ale vnímala možno o niečo intenzívnejšie.

Ailsa Domanova sa narodila 24. mája 1927. Viac ako 70 rokov žila vo Zvolene. Miestni ju označovali neoficiálne ako „veľvyslankyňu“ Veľkej Británie na Slovensku. Počas 2. svetovej vojny bola zdravotnou sestrou Červeného kríža. Pomáhala preto ošetrovať ťažko ranených. V roku 1944 sa zoznámila so svojím manželom Alexandrom Domanom. Vtedy mal post československého dôstojníka. Patril k hrdinom protifašistického odboja. Po vojne sa odsťahovali do Československa.

Počas komunizmu udržiavala kontakt medzi Britmi a slovenským Červeným krížom. V roku 1948 po komunistickom prevrate si zažila ukrutné roky plné perzekúcií. Počas zmiernenia režimu sa prepracovala z robotníčky na miesto herbárky na vysokej škole. Po páde komunizmu Ailsa Domanová pomáhala vdovám a manželkám prenasledovaných veteránov.

Keďže mala dôležitú rolu pri prehlbovaní  britsko-slovenských vzťahov, tak jej britská kráľovná Alžbeta II. udelila cenu Rádu britského impéria. Z jej rúk si ju prevzala osobne v máji 2006 v Buckinghamskom paláci.

Poďľa slov Britskej ambasády v Bratislave: “Ailsa Domanová bola jednou z najlepších ambasádoriek, aké Spojené kráľovstvo na Slovensku kedy malo. Žiarivý príklad ľudskosti, pokory, dobročinnosti a demokratických hodnôt.” Primátorka mesta Zvolen, Lenka Balkovičová, si na ňu tiež s láksou spomína: “Pre Zvolenčanov bola symbolom ľudskosti, sily, odhodlania a pevného charakteru. Pre mnohých aj skvelou lektorkou anglického jazyka. Keď som jej v roku 2018 odovzdávala Cenu mesta Zvolen, obdivovala som jej výbornú 91 ročnú kondíciu. Plné hľadisko v divadle ju vtedy odmenilo dlhotrvajúcim standing ovation.”