Regióny Nitra Banská Bystrica Prešov Top

SMUTNÉ SPRÁVY Zomreli traja obľúbení STAROSTOVIA! Jeden šéfoval obci až 30 rokov, druhý iba 2, nedožil sa ani 50 rokov

Ilustračné foto. Zdroj: zoznam.sk

SLOVENSKO – Smutné správy v posledných dňoch zasiahli obyvateľov troch obcí. Na svoj posledný odpočinok odišli ich starostovia. Dvaja stáli na čele obce 16 a 30 rokov. Najmladší z nich sedel na primátorskej stoličke len 2 roky.

Na svoju poslednú púť odišiel aj súčasný starosta obce Žalobín v okrese Vranov nad Topľou – Štefan Fečkovič. Zomrel vo veku len 49 rokov.

Hoci za stranu Národ a spravodlivosť kandidoval už v roku 2018, svojich protikandidátov porazil až v roku 2022. Na starostovskej stoličke sedel teda iba necelé 2 roky. Smútok zasiahol po jeho odchode mnohých. “Bol to dobrý človek,” uviedol jeden z kondolujúcich.

Na čele obce stále 16 rokov

Smutná správa zasiahla taktiež obyvateľov obce Veľké Lovce (v okrese Nové Zámky), na svoj posledný odpočinok sa pobral ich dlhoročný bývalý starosta – Ing Ivan Horník. Navždy odišiel vo veku nedožitých 79 rokov.

Ivan Horník bol starostom obce v rokoch 1990 – 2006. Veľké Lovce viedol od začiatku existencie súčasného modelu samosprávy. Do obce priviedol základnú infraštruktúru. Počas vykonávania funkcie sa v obci vybudovali celoobecný vodovod, plynové rozvody, čistička odpadových vôd, školská telocvičňa a mnohé iné.

Najväčší problém vykonávania funkcie bola podľa neho práca s ľuďmi. „Väčším problémom starostu je práca s ľuďmi, riešenie konfliktov, v poslednom čase akoby sa obec mala starať aj o deti, na ktoré vlastní rodičia nemajú čas. Ak sa dvaja hádajú a jednému dáš za pravdu, druhý sa na teba nahnevá. S tým by mal rátať každý, kto si trúfa sedieť na stoličke starostu obce,“ povedal pred rokmi pre My Nitra.

Obec si na neho s úctou zaspomínala. “Rodine, príbuzným a priateľom vyjadrujeme úprimnú sústrasť a pánovi starostovi Horníkovi aj týmto ďakujeme za všetko dobré, čo pre našu obec a jej obyvateľov vykonal počas 16 rokov jeho pôsobenia v pozícii starostu obce,” uviedli na sociálnej sieti.

Chýbať bude mnohým. “Bol to šikovný, múdry pán,” napísala so smútkom Katarína.

Starostom bol až 30 rokov

Smútok zasiahol aj obec Veľké Straciny (v okrese Veľký Krtíš). Na svoj posledný odpočinok odišiel vo veku 63 rokov MUDr. Ján Jakab. Vo funkcii starostu obce bol až neuveriteľných 30 rokov.

“Milí susedia, milí priatelia. Budeme úprimne radi, keď sa prídete s ocinom v nedeľu rozlúčiť. Bol starostom Stracín 30 rokov a i keď chápeme, že nie každý s ním súhlasil, môžem za neho povedať, že mu vždy záležalo na tom, aby sa nám v dedine spolu dobre žilo a aby bolo zabezpečené všetko potrebné. Robil to najlepšie ako dokázal. Spolu s poslancami urobili veľký kus práce, postavili základy, na ktorých veríme, sa ďalej môže stavať. Ďakujeme, že spolu s vami mohol vo svojej rodnej dedine prežiť pekný život,” napísala dojemné slová jeho dcéra Lucia.