Domáce Kauzy Top

Smutné výročie vraždy Remiáša. Amnestie sú zrušené, no zatiaľ nie je nikto obvinený

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Dnes si Slovensko pripomína smutné výročie. Pred 23 rokmi, presne 29. apríla 1996, na križovatke bratislavských ulíc Botanická, Karlovská a Devínska cesta vybuchlo auto s bývalým policajtom Róbertom Remiášom. Išlo o spojku so svedkom únosu vtedajšieho prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. Za jeho vraždu dodnes nikto nepyká a napriek uplynutiu premlčacej doby vyšetrovanie pokračuje ďalej. Tlak verejnosti však spôsobil, že pred dvomi rokmi parlament zrušil amnestie, ktoré v súvislosti s vyšetrovaním únosu prezidentovho syna udelil vtedajší premiér Vladimír Mečiar.

 

Róbert Remiáš bol bývalý policajt, dobrý kamarát kľúčového svedka únosu Michala Kováča mladšieho, Oskara Fegyveresa. Ten bol v SIS pridelený na sledovanie prezidentovho syna, pričom po tom, ako prebehol jeho únos a zavlečenie do zahraničia, pred vyšetrovateľom Petrom Vačokom vypovedal, že za únosom je Slovenská informačná služba. Po výpovedi mu išlo o život a musel sa presťahovať do Maďarska. Celý príbeh zavlečenia porozprával aj samotnému Remiášovi, ktorý ako jediný vedel, kde sa skrýva. Z toho dôvodu bol často sledovaný.

Remiáš musel zo svojho povolania odísť pre jeho údajné kontakty na albánsku mafiánsku skupinu Jimmy, ktorá u nás predávala kradnuté autá, či pašovala drogy. V deň, keď zomrel, mal na záznamníku telefónu odkaz od predstaviteľa skupiny, za ktorým sa vybral. Na stretnutie sa však už nedostavil. Na križovatke ulíc Botanická, Karloveská a Devínska cesta mu vybuchlo auto, na ktoré mal zo spodnej časti pripevnenú výbušninu. Zomrel na následky šoku, spôsobeného nadmerným účinkom ohňa a vysokej teploty. Mal vtedy len 25 rokov. 

Zrušenie amnestií

Dva roky po udalosti vyhlásil zastupujúci prezident Vladimír Mečiar amnestie, ktorými zastavil vyšetrovanie únosu Michala Kováča mladšieho. Tie sa po tlaku verejnosti podarilo parlamentu v apríli 2017 zrušiť. Viacerí ministri pred rokovaním vlády 8. marca 2017 uviedli, že by hlasovali za zrušenie amnestií. Medzi nimi bol vtedajší minister kultúry Marek Maďarič či šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. „Mečiar sa nezmenil a ani sa nezmení,“ povedal vtedy Lajčák. Za zrušenie sa prihovorili aj niektorí ministri Mosti-Híd a SNS. Právomoc NR SR urobiť tento krok potvrdil v máji rovnakého roku aj Ústavný súd. Úspechu však predchádzalo niekoľko neúspechov z predchádzajúcich rokov.  

Stíhanie Lexu

Polícia vyšetruje smrť bývalého policajta ako vraždu. Za tento čin však v priebehu 23 rokov nebol nikto obvinený a to i napriek tomu, že Mečiarove amnestie sa na smrť Róberta Remiáša nevzťahovali. Potvrdil to aj právny zástupca Michala Kováča mladšieho, Ján Havlát. Polícia síce vzniesla obvinenie na troch možných páchateľov, to však následne prokuratúra zrušila. V roku 2002 polícia vzniesla obvinenie proti dvom členom bratislavského podsvetia Imrichovi Oláhovi a Jozefovi Roháčovi, to ale v roku 2006 prokuratúra zrušila. V tom čase bol už Oláh mŕtvy.

Stíhaný bol aj bývalý šéf SIS Ivan Lexa, pretože existovalo podozrenie, že za vraždu Remiáša môžu slovenskí tajní. Dôvodom podozrenia bolo sledovanie Remiáša. Podozrenie sa polícii nikdy nepodarilo dokázať a z toho dôvodu bolo aj toto obvinenie zrušené. “Doposiaľ sa nepodarilo zistiť skutočnosti, že trestný čin spáchala určitá osoba, ktoré by oprávňovali zvoliť postup vznesením obvinenia,“ povedal hovorca Prezídia policajného zboru Martin Wäldl. 

Vyšetrovanie podľa prezídia pokračuje aj v súčasnosti, napriek tomu, že pred tromi rokmi začala premlčacia doba. Podľa hovorkyne Denisy Baloghovej polícia naďalej robí úkony v rámci vyšetrovania a operatívno-pátracej činnosti.  V minulosti za Róberta Remiáša robili viaceré politické strany pietne spomienky a panychídy, na ktorých sa zúčastňuje aj mama zavraždeného Anna Remiášová. 

Galéria
Na snímke pamätný kríž poèas pietnej spomienky pri príležitosti 20. výroèia tragického úmrtia bývalého policajta Róberta Remiáša v Bratislave 29. apríla 2016. FOTO TASR – Jakub Kotian
Róbert Remiáš zomrel 29. apríla 1996 na šok po výbuchu auta Zdroj: TASR – ŠŠtefan PušškṚ
Pri mieste smrti je postavený aj kríž. Zdroj: TASR – ŠŠtefan PušškṚ
Remiášovi auto vybuchlo na križovatke ulíc Karloveská, Botanická a Devínska cesta. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Spomienkových podujatí za svojho syna sa zúčastňuje aj Róbertova matka Anna. Zdroj: TASR – Jakub Kotian
Vyšetrovanie podľa prezídia pokračuje aj v súčasnosti, napriek tomu, že pred tromi rokmi začala premlčacia doba. Zdroj: Magda Borodášová/TASR
Vznesené obvinenie bolo dvom členom bratislavského podsvetia. Jeden z nich bol Jozef Roháč. Zdroj: TASR
Vznesené obvinenie bolo aj Imrichovi Oláhovi. To však nakoniec zrušili, lebo Oláh medzitým zomrel. Zdroj: TASR
Pre Remiášovu smrť bol stíhaný aj bývalý šéf SIS Ivan Lexa, aj to však bolo po čase zastavené. Zdroj: Vladimír Benko – TASR
Parlament minulý rok zrušiť Mečiarove amnestie. Zdroj: TASR – Pavol Remiᚹ
navigate_before
navigate_next