Domáce Šport Top

Snaha bola, ale o medaile slovenskí hokejisti hrať nebudú. Prehrali s USA

Slovenskí hokejisti prehrali vo štvrťfinále na svetovom šampionáte do 20 rokov v Edmontone s USA. Zdroj: twitter.com / wjc

EDMONTON – Slovenskí hokejisti do 20 rokov nepostúpili do semifinále svetového šampionátu v Edmontone. Vo štvrťfinále prehrali s USA 2:5, keď Američania prestrieľali Slovákov pomerom 43:18. Naše góly dali Matej Kašlík a Dominik Sojka. Slováci obsadia, rovnako ako predchádzajúce dva roky, celkovo ôsme miesto.

Američania začali aktívne a už od úvodu tlačili Slovákov, tých však viackrát podržal brankár Latkóczy. Ich ofenzívnu snahu v 6. minúte narušilo vylúčenie Matthewa Boldyho, ale Slovensko výhodu nedokázalo premeniť, naopak, krátko po návrate na ľad sa dostal Boldy do sľubnej pozície, ale spomedzi kruhov neprekonal Latkóczyho. V 10. minúte putoval na trestnú lavicu Dávid Mudrák a Američania udreli. Trevor Zegras prihral Boldymu za bránku, ten si všimol voľného Arthura Kaliyeva, ktorý bez ťažkostí otvoril skóre – 1:0. Slováci pokračovali v bojovnom výkone, ale bez efektu, nevyužili ďalšiu presilovku, keď gólom neskončila ani strela Šimon Jelluša či dorážka Romana Faitha.

Slovenskí hokejisti prehrali vo štvrťfinále na svetovom šampionáte do 20 rokov v Edmontone s USA. Zdroj: TASR / AP

V úvode druhej tretiny sa do výbornej šance dostal Cole Caufield, ale v úniku neprekonal slovenského brankára. Vzápätí slovenská obrana opäť chybovala, ale prečíslenie Američanov stroskotalo na zlej prihrávke. Latkóczy bol v strehu aj v 26. minúte, keď sa k zblokovanej strele dostal Mike Turcotte, ale svoj nájazd nepretavil na druhý americký gól. Američania sa predsa dočkali v polovici duelu. John Farinacci švihol vypálil od modrej čiary a puk sa cez klbko hráčov dostal za Latkóczyho chrbát. Slováci mohli okamžite odpovedať, do útočného pásma sa dostal Oleksyj Myklucha, prihral Martinovi Chromiakovi, jeho strela však skončila na žŕdke. Na opačnej strane nepochodil Farinacci, ale po faule Faitha vybojoval aspoň presilovku. Vzápätí za Faithom putoval aj Oliver Turan a Američanom stačilo 24 sekúnd, aby potrestali dvojnásobné vylúčenie Slovenska. Na 3:0 zvýšil Caufield. Trojgólový náskok si však udržali iba necelé dve minúty. Matej Kašlík sa snažil prenechať puk spoluhráčovi v tandeme, ten sa však odrazil od brániaceho hráča späť k nemu a slovenský útočník trafil presne – 1:3.

Tretie dejstvo začalo tak ako prvé. Už po pár sekundách sa dostal cez slovenskú obranu Zegras, ale Latkóczy si poradil s jeho pokusom i dorážkou Turcottea. Američania pokračovali v tlaku, ale štvrtý gól sa im nepodarilo streliť. Naopak, v 48. minúte Drew Helleson fauloval Kašlíka a Slováci zdramatizovali duel. Kňažko od modrej našiel voľného Dominika Sojku a ten z prvej skorigoval na 2:3. Prekvapenie sa napokon nekonalo, v 56. minúte sa dostal k puku za slovenskou bránkou Farinacci a zozadu prekvapil obranu súpera aj Laktóczym – 4:2. Slováci sa v závere pokúsili o power play, ale v momente ako sa Laktóczy dostal na striedačku, Američania ukoristili puk a Matthew Beniers ho poľahky zaviezol až do slovenskej prázdnej bránky a stanovil konečný výsledok 5:2. Brankára Šimona Laktóczyho plus obrancov Dávida Mudráka a Šimona Nemeca vyhlásili za  najlepších Slovákov na turnaji. V semifinále sa stretnú Kanada – Rusko a Fínsko – USA.

USA 20 – Slovensko 20 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Góly: 11. Kaliyev (Boldy, Zegras), 32. Farinacci (Johnson), 37. Caufield (Zegras), 56. Farinacci (Brink), 59. Beniers (Brink) – 39. Kašlík (Nemec), 50. Sojka (Kňažko). Rozhodovali: Labonte, Pearce – Brunelle, Wyonzek (všetci Kan.), vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše Slaggert 10 min za nebezpečný útok na hlavu, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.

USA: Knight (Wolf) – Sanderson, Helleson, York, Faber (A), Johnson, Thrun (C), LaCombe, Skinner – Zegras, Turcotte (A), Kaliyev – Boldy, Beniers, Caufield – Berard, Farinacci, Brink – Brisson, Slaggert, Colangelo.

Slovensko: Latkóczy (Hlavaj) – Mudrák (A), Golian, Nemec (A), Petrovický, Stacha, Kňažko, Turan – Mrázik, Jellúš, Faith – Chromiak, Myklukha (C), Slafkovský – Kašlík, Sojka, Turanský – Kolenič, Eliaš, Jendek – Jedlička.

Róbert Petrovický, tréner SR: “Viacerí chlapci ukázali veľký talent a potenciál. Musíme pokračovať v dobrej práci a veriť, že sa z nich stanú dobrí hráči. Nebáli sme sa dať šancu aj mladším, a keď budú makať, ešte sa zlepšia.”

Samuel Kňažko: “Myslím si, že sme hrali dobre. Našimi najlepšími hráčmi na turnaji boli brankári a aj v tomto zápase odviedol náš gólman skvelú prácu.”

Šimon Latkóczy: “Úvod tretej tretiny nám vyšiel. Hrali sme ako tím. V šatni sme si povedali nejaké veci, že nás čaká asi posledných 20 minút na turnaji a chceme sa rozlúčiť, najlepšie ako vieme. A myslím si, že sme to splnili.”