Domáce Kultúra Spoločnosť Top

SND bolo pred rokom v kríze. Laššákovej zmena vedenia bola prekvapivá, no problém vyriešila

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovensko si pripomína rok, kedy sa prvá scéna našej kultúry topila v problémoch. Slovenské národné divadlo (SND) sa otriasalo v základoch, a to až tak, že bola ohrozená sezóna. Finančná strata bola v takej výške, že zamestnanci technických zložiek nedostali časť svojich peňazí za odpracované predstavenia. Nebyť kompetentných, ktorí zobrali situáciu do svojich rúk, mohla situácia skončiť katastrofou.

 

Slovenské národné divadlo pod vedením Mariána Chudovského sa zmietalo v problémoch niekoľkokrát. Vedenia sa ujal v roku 2012. V roku 2015 skončilo SND s finančnou stratou viac ako 600-tisíc eur. Vtedajší minister kultúry Marek Maďarič vtedy vedenie upozornil, aby začalo situáciu vážne riešiť a neprekračovať stanovený rozpočet. ,,Hoci hospodársky výsledok SND za rok 2016 bol mierny zisk – cca 20-tisíc eur, ale aj to iba preto, že počas predsedníctva SR v Rade Európskej únie boli prenájmy na podujatia konané v SND financované zo štátneho rozpočtu,” napísal rezort kultúry.

V roku 2017 inštitúcia vykázala stratu takmer 700-tisíc eur. Za prvý polrok 2018 divadlo skončilo v mínuse viac ako jeden milión eur. Otvorenie novej sezóny v septembri tak bolo ohrozené. Pritom divadelná sezóna 2017/18 bola paradoxne jedna z najsilnejších.

Zlá finančná situácia sa odzrkadlila aj vo výplatách niektorých zamestnancov. Pracovníci, konkrétne technické zložky (garderóby, zvukári, osvetľovači, strojníci a mnohí ďalší), nedostali v júli 2018 výkonnostné odmeny za odohrané predstavenia. Dokonca hrozili štrajkom a žiadali kompetentných, aby konali.

 

Divadelná sezóna 2017/18 bola paradoxne jedna z najsilnejších. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Odvolací dekrét

Vážnu situáciu vtedajší riaditeľ Chudovský zjavne podcenil. Jeho asistentka vtedy informovala, že si šéf čerpá dovolenku. A napriek hrozbám sa nechcel vzdať predstavení, ktoré boli finančne náročné. To vyvolalo reakciu ministerky kultúry Ľubici Laššákovej (Smer-SD) a tak vyzvala Chudovského, aby situáciu ihneď riešil. Zároveň apelovala, aby jej predstavil návrh, ako chce riešiť zlú finančnú situáciu našej prvej divadelnej scény. To sa mu zjavne nepodarilo, lebo nasledovalo jednoduché vyhlásenie: „Predstavy pána Chudovského a hlavne jeho dlhodobá pasivita ako manažéra racionálne riešiť finančnú situáciu SND ma presvedčili, že na tomto poste musí nastať zmena. Preto som ho dnešným dňom odvolala z funkcie generálneho riaditeľa SND,“ uviedla neskôr ministerka Laššáková.

Chudovský tak 1. augusta ako riaditeľ skončil. Rozhodnutie nečakal, chcel počkať na výsledok auditu. ,,Veril som, že sa aspoň porozprávame o možných riešeniach, ktoré som mal pripravené smerom do budúcnosti a že počkáme minimálne na výsledok auditu, ktorý nariadil rezort kultúry v SND. Moja snaha však stroskotala, dostal som odvolací dekrét,” povedal po stretnutí s ministerkou Chudovský.

 

Chudovský taký rýchly odchod nečakal. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Pellegrini na strane ministerky

Rozhodnutie Laššákovej sa nestretlo s pochopením na viacerých stranách. Mnohé osobnosti listom vyzvali premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby šéfku rezortu kultúry odvolal. Dôvodom ich konania bola údajná ministerkina nekompetentnosť, neznalosť rezortnej problematiky a svojvôľa pri odvolávaní generálneho riaditeľa SND. Pod výzvou boli podpísaní riaditeľ Štúdia L+S Milan Lasica, bývalý riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre Ján Greššo, bývalý riaditeľ RTVS Václav Mika, riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura a mnohí ďalší.

Na ich výzvu reagoval samotný Pellegrini, ktorý uviedol, že ministerka má jeho dôveru a nevidí dôvod na jej odvolanie. „Mojím záujmom je, aby SND v septembri riadne začalo nadchádzajúcu 99. sezónu, preto som dočasne vedením divadla poverila Vladimíra Antalu, riaditeľa ekonomického a technicko-prevádzkového úseku SND. Zámerom tejto dočasnej personálnej kontinuity z vnútra divadla je nijakým spôsobom neohroziť činnosť SND. Zároveň však dočasne poverené vedenie bude úzko spolupracovať s expertnou radou, kde budú zástupcovia ministerstva kultúry, ale aj zamestnancov SND, aby sme spolu dosiahli zlepšenie a stabilizáciu finančnej situácie v SND,“ reagovala ministerka Laššáková.

Len tri dni po svojom odvolaní z pozície generálneho riaditeľa SND sa začalo hovoriť, že Chudovský uvažuje o politike. Vo svojej politickej budúcnosti vtedy nevylúčil ani spoluprácu s očakávaným politickým projektom teraz už exprezidenta Andreja Kisku. To ale nakoniec vyvrátil. Uviedol, že sa chce aj naďalej venovať réžii. V súčasnosti je Chudovský ako hosťujúci režisér SND.

 

Laššákovej sa zastal aj samotný Pellegrini. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Zmeny vo vedení

Výmenou Chudovského sa ale situácia nevyriešila. 24.septembra 2018 odstúpil riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek. Dôvodom boli finančné straty potvrdené už spomínaným ministerským auditom. Výsledky auditu „potvrdili, že práve spôsob riadenia Opery SND a jej činnosť mali vplyv na obrovské finančné straty a problémy celého Slovenského národného divadla‘‘, skonštatovalo SND. Antala tak po konzultácii s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou na druhý deň vymenoval a uviedol do funkcie nového riaditeľa Opery SND Rastislava Štúra. Ten dovtedy pôsobil na pozícii šéfdirigenta Opery SND. „Audit potvrdil naše indície, ignorovanie základov finančného riadenia a kontroly, ale aj ľudské chyby, ktoré dostali našu prvú scénu do kritickej finančnej situácie. Oceňujem sebareflexiu bývalého riaditeľa pána Jakubeka. Žiadna organizácia, štátna či súkromná, nemá šancu na prežitie bez dodržiavania základných princípov hospodárenia,“ zdôraznila Laššáková.

Po všetkých tých problémoch začiatkom decembra rezort kultúry informoval o vyčlenení prostriedkov na dlhodobo zanedbávané zvýšenie platov technických zamestnancov a na odmeny pre umelecké zložky, aby stabilizovalo ekonomické a personálne pomery v SND.

 

Novým riaditeľom Opery SND sa stal Rastislav Štúr. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Antala sa osvedčil

V januári tohto roka nakoniec ministerka Laššáková rozhodla, že novým generálnym riaditeľom Slovenského národného divadla bude Vladimír Antala. Funkcie sa na päť rokov ujal v piatok 25.januára. Antalu vybrala priamou voľbou spomedzi viacerých kandidátov, o ktorých sa reálne uvažovalo. Pričom predtým avizovala výberové konanie. Podľa Laššákovej sa Antalovi podarilo situáciu v SND stabilizovať a uzavrieť rok 2018 s vyrovnaným hospodárskym výsledkom. „Som rada, že aj ostatných šesť mesiacov plne potvrdilo, že moje rozhodnutie poveriť vedením SND pána Antalu bolo správne,‘‘ vyjadrila sa Laššáková. S novým riaditeľom súhlasili tiež zástupcovia zamestnancov aj viacerí riaditelia umeleckých zložiek SND.

Ako Glob.sk informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková, aktuálne je situácia v SND stabilizovaná. ,,Na Verejnom odpočte SND za rok 2018 bol konštatovaný kladný hospodársky výsledok 81 285 €.‘‘ Zároveň dodala, že odmeňovanie technických zložiek je v štandardnom režime.

 

Antala sa stal v januári oficiálnym šéfom SND. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Čo bude ďalej?

Slovenské národné divadlo je našou najvýznamnejšou kultúrnou inštitúciou. Formuje sa už od roku 1920. Tvoria ho tri zložky so stálym profesionálnym umeleckým súborom: činohra, opera a balet. ,,Súbory Slovenského národného divadla hrajú v dvoch divadelných budovách, v Historickej budove SND, ktorá sa nachádza na Hviezdoslavovom námestí a v novej budove Slovenského národného divadla,‘‘ uvádza SND. Divadelná sezóna trvá od začiatku septembra do konca júna.

V súčasnosti je historická budova v zlom stave. Vláda vyčlenila ešte koncom roka 2017 na jej rekonštrukciu 980-tisíc eur. Na žiadosť SND ale rezort kultúry predložil vláde návrh so zmenou použitia zostatku z týchto prostriedkov – ide o sumu viac ako 950-tisíc eur. Požiadavku vláda odklepla. Peniaze tak pôjdu na modernizáciu riadiaceho systému scénického zariadenia umeleckých zložiek Opery a Baletu v novej budove SND.

Sála Opery a Baletu je najväčšou scénou národného divadla. Tento aj minulý rok v nej opakovane zlyhávala technika. Problémy sú také vážne, že ohrozujú hlavnú činnosť divadla. Dôsledkom toho rušia predstavenia a obmedzujú tvorbu. Kvôli tomu prichádza naša prvá divadelná scéna aj o časť tržieb. ,,Posledná takáto havária zapríčinila zrušenie predstavenia opery Tosca dňa 26.3.2019 a s vysokou pravdepodobnosťou sa tieto situácie budú opakovať čoraz častejšie,‘‘ upozornil rezort kultúry. Historická budova tak naďalej zostáva v zlom stave. O tom, čo bude ďalej, Glob.sk bude informovať.

 

Galéria
Niekoľko predstavení je naplánovaných aj v historickej budove. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Peniaze určené na rekonštrukciu sa presunuli inde. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Aktuálne je situácia v SND finančne stabilizovaná. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
V historickej budove sa tradične koná Ples v opere. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Budova SND sa každý rok zmení na miesto plné známych osobností. Zdroj: Ples v opere
navigate_before
navigate_next