Domáce Kultúra Politika Top

SND sa topí v dlhoch. Exriaditeľ zanechal obrovskú sekeru

SND čelí obrovským finančným problémom. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Otriasa sa v základoch. Slovenské národné divadlo čelí obrovským finančným problémom. Podľa informácií Glob.sk zanechal bývalý šéf divadla Marián Chudovský svojmu nástupcovi obrovskú sekeru.

 

Situácia v SND nabrala na obrátkach počas júla, kedy sa navonok dostali informácie o finančnej strate tejto inštitúcie. Tá sa odzrkadlila aj na výplatných páskach zamestnancov technických zložiek, ktorí nedostali vyplatené výkonnostné odmeny. Do problémov sa divadlo dostalo počas vedenia Mariána Chudovského, ktorý do funkcie nastúpil za ministra kultúry Marka Maďariča. Prvý polrok tohto roka skončilo SND oficiálne v mínuse takmer 700-tisíc eur. Príjem z jednotlivých predstavení a návštevnosti divadla pritom narastá. Len za minulý rok vzrástli tržby SND takmer na štyri milióny eur, čo je o 830-tisíc eur viac ako rok predtým.

Ešte v lete bol reálne ohrozený aj chod divadla a otvorenie novej sezóny. Časť zamestnancov – konkrétne technické zložky – nedostali v júli výkonnostné odmeny, kvôli čomu hrozili štrajkom. Pre narastajúce problémy sa rozhodla zakročiť ministerka kultúry Ľubica Laššáková a Chudovského 1.augusta odvolala z funkcie. Na jeho stoličku nastúpil dočasne riaditeľ ekonomického a technicko-prevádzkového úseku Vladimír Antala.

Bývalý riaditeľ SND Marián Chudovský nechal nevyplatené záväzky v státisísoch eur. Zdroj: Archív

Podľa informácií Glob.sk prebral Antala divadlo nielen vo finančnej strate ale aj s nemalými nevysporiadanými záväzkami. Na účte SND našiel Antala pár týždňov pred začatím sezóny 29-tisíc eur. No nevyplatené faktúry presahovali túto sumu niekoľkonásobne. „Niektoré faktúry boli uhradené po lehote splatnosti,“ uviedla pre Glob.sk tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

A to nie je všetko. Na mzdách a odvodoch SND k dňu Chudovského odchodu vykazovalo nesplnené záväzky vo výške viac ako 1,2 milióna eur. Dodávateľom a na DPH zasa divadlo dĺžilo takmer 500-tisíc eur. „Celková výška straty, či záväzkov, do ktorých vstúpil odvolaný generálny riaditeľ SND bez rozpočtového krytia, je stále predmetom skúmania auditu ministerstva kultúry, expertnej skupiny a v najbližších dňoch aj vládneho auditu,“ potvrdila nám hovorkyňa rezortu Jana Burdová. Situáciu v SND označilo ministerstvo kultúry za vážnu. Chýbajúce zdroje na vyplatenie výkonnostných odmien však rezort zabezpečil a to aby SND mohlo riadne otvoriť 99-tu divadelnú sezónu.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková dala urobiť v SND kompletný audit. Zdroj: SITA/Diana Černáková