Spoločnosť Domáce Kultúra

SND už má za Vajdičku náhradu. Siahli po človeku z vlastných radov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Šéf SND Vladimír Antala koná rýchlo. Ešte len včera odvolal šéfa činohry Michala Vajdičku, dnes už vymenoval na jeho miesto nového riaditeľa. Náhly odchod Vajdičku zaskočil nielen hercov, ale aj ľudí z rezortu kultúry. Vedenie divadla argumentovalo tým, že nezvládal manažérske povinnosti. Vajdička však ich dôvod považoval za absurdný a bol presvedčený, že už majú za neho náhradu. Zdá sa, že sa nemýlil. Činohre už šéfuje niekto iný – Peter Kováč.

 

Peter Kováč bol od roku 2014 štyri roky dramaturgom Činohry SND. ,,K spolupráci ho prizval vtedajší riaditeľ Činohry SND Roman Polák, s ktorým participoval na koncepcii úspešných divadelných činoherných sezón v SND,” uvádza tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Kováč bol napríklad dramaturgom inscenácie Mojmír II. alebo Súmrak ríše, ktorá získala päť divadelných ocenení Dosky, z ďalších spomeňme napríklad tituly Arkádia, Sissi (úteky Alžbety Rakúskej).V repertoári sú stále inscenácie Mercedes Benz, Veselépaničky windsorské, Nepolepšený svätec, či inscenácia pre deti Ako sa Lomidrevo stal kráľom.

Má za sebou stovku inscenácií

Nový riaditeľ činohry absolvoval Divadelnú fakultu VŠMU odbor Filmová a divadelná veda. Pôsobil ako dramaturg v niekoľkých slovenských divadlách – Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene, Divadlo SNP v Martine – dramaturg od roku 1987, od roku 1996 umelecký šéf, od roku 1998 riaditeľ. V rokoch 2006 – 2008 viedol ako hlavný koordinátor projekt kandidatúry mesta Martin na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. V roku 2008 bol umeleckým šéfom Slovenského komorného divadla Martin. ,,Kováč dramaturgicky pripravil viac ako sto divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách. Ako scenárista a dramaturg sa podieľal na niekoľkých hraných a dokumentárnych filmoch, napríklad Robinson a Crusoe (2002), Povesti spod Karpát (2017), Casino.sk (2019), Zrod sveta divadla(2019),” pripomína SND. Zároveň dodáva, že je autorom štúdií o divadle uverejnených v časopise Slovenské divadlo, Javisko a v divadelných bulletinoch. Preložil viac ako tridsať divadelných hier, niekoľko kníh a esejí.

 

Nový riaditeľ činohry Peter Kováč. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Rýchle odvolanie

Kováč nastupuje na uvoľnenú stoličku po Michalovi Vajdičkovi. Toho sa šéf SND Vladimír Antala rozhodol odvolať zo dňa na deň. ,,O 9:00 mi volal generálny riaditeľ, aby som sa zastavil v jeho kancelárií. O 10:00 mi podal do rúk odvolanie, všetko to prebehlo veľmi formálne,” povedal v rozhovore pre Glob.sk odvolaný riaditeľ činohry Michal Vajdička.

Podľa Antalu nezvládal manažérske povinnosti. Na základe kontrol zistilo vedenie niekoľko závažných nedostatkov. ,,V čase pôsobenia Michala Vajdičku ako riaditeľa Činohry SND bolo za obdobie roku 2018 do februára 2019 zrušených 38 predstavení a nahradených 54 predstavení,‘‘ uvádza SND. Dokonca až v 37 prípadoch bez preukázania relevantných dôvodov (dovolenka, práceneschopnosť).

Vajdička má však na tieto “nedostatky” vysvetlenie. ,,Predchádzajúca sezóna bola náročná. Počas sezóny ma zaskočilo niekoľko vážnych úrazov v umeleckom súbore. Ak sme aj napriek úrazom chceli ďalej ponúkať divákom predstavenia, musel som hercom upraviť hrací plán, aby predstavenia, napriek ich zraneniam vedeli zvládnuť a nešli na PN, čo by Činohru SND úplne ochromiloPrečítajte si výročnú správu. Dozviete sa v nej koľko predstavení Činohra SND odohrala a aké sú jej aktivity. Činohra SND nemá na Slovensku konkurenciu čo sa týka výsledkov. Takže spochybňovanie mojich manažérskych povinností mi príde absurdné.” 

Svoje odvolanie však podľa vlastných slov čakal. Dôvody naň však vidí inde, ako vedenie divadla. Vajdička priznal, že patrí medzi kritikov ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) a šéfa SND Vladimíra Antalu. Tvrdí, preto že ide o politickú objednávku. ,,Možno chcú ľudia na ministerstve využiť čas do volieb a netúžia po tom, aby im niekto pozeral na prsty,” povedal pre Glob.sk.

Celý rozhovor s Michalom Vajdičkom si môžete prečítať TU.

 

Vajdička včera ako šéf činohry skončil. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Vlna kritiky

Ministerka kultúry Laššáková o odvolaní vedela. ,,Generálny riaditeľ SND v zmysle zaužívaných pracovných pravidiel informoval pani ministerku Ľubicu Laššákovú o odvolaní riaditeľa Činohry SND, ktorá informáciu vzala na vedomie. Personálne otázky sú výlučne v kompetencii generálneho riaditeľa SND,” reagoval pre Glob.sk z kancelárie ministerky kultúry Pavol Čorba.

Štátny tajomník Konrád Rigó si napriek tomu servítku pred ústa nedával. Odvolanie Vajdičku označil otvorene za veľmi zlý a škodlivý krok. ,,Keď človek, ekonóm, nominovaný z úradnej moci ministrom bez konkurzu na post generálneho riaditeľa SND odvolá riaditeľa činohry, režiséra, uznávaného umelca tak je na mieste otázka, či je toto jeho rozhodnutie vôbec legitímne. Z čisto právneho hľadiska je, ale z odborného to už vôbec nie je také jednoznačné. Práve preto si nemyslím, že by sme mali nechať pána generálneho teraz samého v tejto situácii a tvrdiť, že o rozhodnutí o odvolaní riaditeľa činohry erbovej štátnej kultúrnej inštitúcie nemáme jednoznačný názor na ministerstve kultúry. Mali by sme mať,” vyhlásil Rigó.

 

Konrád Rigó s odvolaním Vajdičku nie je spokojný. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Herci stoja za Vajdičkom

Na odvolanie Vajdičku okamžite reagovali aj samotní herci činohry. V spoločnom vyhlásení uviedli, že žiadajú jeho návrat do funkcie. ,,Je nám, samozrejme, ľúto, že zo zdravotných dôvodov sa muselo v minulej sezóne zrušiť, resp. nahradiť toľko predstavení. Treba si však uvedomiť, že napriek tomu sa Činohre podarilo v roku 2018 dosiahnuť tržby 1 933 009 eur, čo je o 185 000 eur viac ako v predchádzajúcom kalendárnom roku. Na sezónu 2019/2020 bol predaný rekordný počet abonentiek. To sú výsledky, ktoré nedosiahla žiadna iná zložka SND,‘‘ uvádzajú herci vo svojom vyhlásení.

Údajné manažérske zlyhanie Vajdičku považujú len za vykonštruovaný dôvod, ktorý má zakryť skutočný motív jeho odvolania, ktorým je buď jeho spoločenská angažovanosť alebo osobná antipatia generálneho riaditeľa voči jeho osobe. ,,Pokiaľ generálny riaditeľ Vladimír Antala neodvolá svoje rozhodnutie, budeme musieť zvážiť ďalšie kroky smerujúce k zabráneniu ďalším autoritatívnym praktikám, ku ktorým sa súčasný dosadený generálny riaditeľ a ministerstvo kultúry uchyľujú,‘‘ dodali.

Pod vyhlásenie sa podpísali napríklad: Richard Stanke, Alexander Bárta, Ján Koleník, Táňa Pauhofová, Emil Horváth, Zdena Studenková, Martin Huba, Diana Mórová, Jozef Vajda, Tomáš Maštalír, či František Kovár. Kompletný zoznam hercov si môžete pozrieť v našej galérii.

 

Galéria
Herci Činohry odvolanie Vajdičku kritizovali. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Herci, ktorí sa podpísali pod vyhlásenie.
Antala začiatkom januára skončil ako šéf SND. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Rezort kultúry pracuje na veľkom mediálnom zákone. Zdroj: SITA / Jana Birošová
navigate_before
navigate_next