Spoločnosť Domáce Kultúra Top

SND už pozná svojho šéfa. Má 100 dní na to, aby zlepšil situáciu v divadle

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo (SND) má oddnes svojho riaditeľa. Stal sa ním Matej Drlička. Ten najprv uspel pred odbornou komisiou, teraz už aj u ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO), ktorá ho dnes do funkcie menovala. 

 

Novým riaditeľom prvej divadelnej scény sa stal manažér v oblasti kreatívneho priemyslu, dramaturg, producent a organizátor veľkých kultúrnych a spoločenských podujatí – Matej Drlička. V súčasnosti je tiež aj riaditeľom festivalu Viva Musica!. „Očakávania odbornej i laickej verejnosti sú veľké a moje ako ministerky nie sú o nič menšie. V súvislosti s menovaním nového generálneho riaditeľa citlivo vnímam aj vyjadrenia Transparency International Slovensko. Najdôležitejšie budú však výsledky,“ povedala ministerka kultúry Natália Milanová. Ako uviedla, Drlička bude mať ako nový generálny riaditeľ 100 dní na to, aby spustil procesy v divadle, ktoré povedú k zlepšeniu situácie a jeho efektívnemu riadeniu. 

Slovenské národné divadlo poznačilo najmä dlhoročné nehospodárne riadenie. Milanová preto predložila Drličkovi základné požiadavky na ozdravný plán a poverila ho jeho komplexnou prípravou. ,,Ministerstvo bude s novým generálnym riaditeľom a jeho tímom spolupracovať na nastavení procesov aj prostredníctvom spoločnej pracovnej skupiny,” dodal rezort kultúry.

 

Milanová poverila Drličku vedením SND. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Menej peňazí

Drlička bude mať po svojom nástupe čo robiť. Divadlo na tom finančne nie je práve najlepšie. Budúci rok bude hospodáriť so sumou 16,8 milióna eur. Vyplýva to z návrhu kontraktu s ministerstvom kultúry. Suma je znížená až o 10 percent oproti predchádzajúcemu roku. Kvôli tomu SND neuvedie žiadnu premiéru inscenácie a počas roka má odohrať dokopy 200 predstavení. Ministerstvo ale dodalo, že nové vedenie SND bude mať možnosť uskutočniť svoje predstavy o prevádzke divadla. Tie sa potom zohľadnia v dodatku kontraktu v roku 2021.

Drlička sa k otázke financií vyjadril počas svojho vypočutia. Hospodárenie divadla chce podriadiť prísnej finančnej kontrole. Prilákať návštevníkov a zvýšiť záujem o divadlo chce zasa napríklad vytvorením online streamovacej platformy v štýle Netflix alebo HBO GO, ktorá by ponúkala predstavenia a koncerty všetkých súborov SND.

 

Divadlo dostane menej peňazí. Zdroj: SND

Minulé vedenie

V SND rezort kultúry vykonal aj audit. Ten odhalil vážne ekonomické nedostatky. Milanová kritizovala vyplácanie odmien nad rámec rozpočtu. Tiež vytkla, že niektorí zamestnanci boli platení dvakrát za tú istú prácu. Kontrolóri okrem iného odhalili aj nezrovnalosti v účtovníctve, či porušovanie Zákonníka práce. „Musím sa priznať, že tomu nerozumiem. V čase, keď sa v divadle hralo minimálne, niektoré zložky ani len netrénovali, tak divadlo vyplácalo oveľa vyššie príplatky a odmeny ako po minulé roky. Považujem to za minimálne nezodpovedné,“ uviedla vtedy na margo výsledkov vnútorného auditu ministerka kultúry.

Audit navyše zistil, že poverený generálny riaditeľ Peter Kováč vo februári 2020 neoprávnene valorizoval všetky platy zamestnancov SND o desať percent. Urobil tak napriek tomu, že takéto navýšenie nemal nijako kryté rozpočtom divadla ani kontraktom s ministerstvom kultúry.

 

Milanová kritizovala Kováča za financovanie divadla. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Preverenie kandidátov

Matej Drlička prešiel pri výbere niekoľkými kolami. Rozhodujúce bolo to posledné, ktoré malo dve časti: neverejné a verejné vypočutie. Počas neverejného vypočutia výberová komisia každého kandidáta oboznámila s výsledkami kontroly referencií z jeho doterajšej kariéry. Zaujímala ich tiež prax a skúsenosti. Počas verejného vypočutia prišla na rad aj verejnosť. Popritom ako uchádzači predstavili svoje projekty rozvoja a riadenia SND, ľudia kládli svoje otázky prostredníctvom elektronickej aplikácie. Po vypočutí zostavila komisia poradie kandidátov a odporučila ministerke najvhodnejšieho. ,,Výberová komisia na základe bodového hodnotenia určila za víťaza výberového konania Mateja Drličku, ktorého odporučila ministerke vymenovať do čela SND,” informoval koncom novembra rezort kultúry. O post generálneho riaditeľa SND sa spolu s Drličkom uchádzali Martin Bendik, Mário Radačovský, Roman Takáč, ale aj vtedajší poverený šéf divadla Peter Kováč.

Odborná komisia ocenila Drličku za výborné manažérske skúsenosti a znalosti. ,,Uchádzač nie je členom ani spolupracovníkom SND, ale preukázal veľmi detailnú znalosť problémov a aktuálnej situácie vo všetkých súboroch, administratíve aj ekonomike,” uviedol jeden z členov komisie Marek Adamov. Podľa neho spomedzi uchádzačov predstavil najlepší tím. Podľa ďalšieho hodnotiaceho Jozefa Švolíka jeho tím dáva predpoklad, že SND môže efektívne plniť svoje poslanie.

Počkali sme si

Meno nového generálneho riaditeľa SND malo byť známe už v prvom polroku tohto roka. Vtedy malo byť ukončené aj riadne výberové konanie na obsadenie uvedenej pracovnej pozície. SND za posledné roky nemalo na generálneho riaditeľa práve šťastie. Rezort kultúry hľadal nového šéfa ešte za čias ministrovania Ľubici Laššákovej (Smer-SD). Vladimír Antala sa na prelome rokov 2019/2020 vzdal postu oficiálne z vážnych rodinných dôvodov. Laššáková vtedy dočasne poverila vedením inštitúcie šéfa činohry Petra Kováča. Vyhlásenie výberového konania nechala už na Milanovú. Tá predĺžila Kováčovi dočasné poverenie a vypísala konanie 7. októbra. Tu sa dočítate, čím všetkým si SND v súvislosti s generálnym riaditeľom prešlo.

 

O post šéfa SND sa uchádzal aj Mário Radačovský. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Prečítajte si profil nového riaditeľa Slovenského národného divadla Mateja Drličku.

Pokračovanie na ďalšej strane.