Zahraničné Politika

Snemovňa schválila rezolúciu proti stiahnutiu síl USA zo severu Sýrie

Dom v Akcakale zasiahnutý tureckou paľbou. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Snemovňa reprezentantov Kongresu Spojených štátov schválila v stredu nezáväznú rezolúciu odsudzujúcu rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa o stiahnutí amerických jednotiek zo severu Sýrie. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Za schválenie rezolúcie hlasovalo 354 členov Snemovne reprezentantov, proti ich bolo 60. Spolu s demokratmi, ktorí majú v Snemovni väčšinu, hlasovalo za schválenie rezolúcie aj viac ako 100 Trumpových republikánov.

Snemovňa nesúhlasí s rozhodnutím ukončiť snahu Spojených štátov zabrániť “operáciám tureckej armády proti silám sýrskych Kurdov na severovýchode Sýrie”, uvádza sa v rezolúcii. Tá zároveň vyzýva tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby “okamžite ukončil jednostranné vojenské operácie” na severovýchode Sýrie.

Po hlasovaní v Snemovni prijal Trump v Bielom dome v súvislosti so situáciou v Sýrii vodcov demokratov v Kongrese. Stretnutie, ktorého sa zúčastnili predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová, líder demokratov v Senáte Chuck Schumer a vodca demokratov v Snemovni Steny Hoyer, sa však skončilo predčasne, keď prezident označil Pelosiovú za “treťotriednu političku” a demokrati Biely dom opustili. Šéfka Snemovne po schôdzke uviedla, že Trump bol výsledkom hlasovania otrasený a “úplne sa prestal ovládať”.

Trump neskôr na Twitteri napísal, že ovládať sa prestala Pelosiová. “Nancy Pelosiová urýchlene potrebuje pomoc! Buď nemá niečo v poriadku ‘vo veži’, alebo jednoducho nemá rada našu úžasnú krajinu. Dnes v Bielom dome sa úplne prestala ovládať. Bol to veľmi smutný pohľad. Modlite sa za ňu, je to vážne chorý človek!” uviedol prezident USA.

Administratíva Donalda Trumpa 6. októbra nariadila svojim jednotkám, aby sa stiahli zo severovýchodnej Sýrie, kde podporovali Kurdov v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS).

Turecko 9. októbra spustilo ofenzívu v Sýrii proti Kurdom – s deklarovaným cieľom vyčistiť oblasť turecko-sýrskych hraníc od “teroristov” a vytvoriť “bezpečnú zónu” na návrat sýrskych utečencov.

Kurdi podpísali Rusmi sprostredkovanú dohodu so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom a bojujú po boku jeho vojakov.

USA sú pripravené uvaliť na Turecko ďalšie sankcie

Spojené štáty uvalia na Turecko ďalšie ekonomické sankcie, ak Ankara nezastaví bojové operácie, ktoré na severe Sýrie vedú turecké jednotky. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva financií.

“Ak neuzavrú prímerie, budú nasledovať ďalšie sankcie,” povedal v stredu na tlačovej konferencii americký minister financií Steven Mnuchin.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ešte predtým uviedol, že sankcie, ktoré na Turecko uvalili Spojené štáty v pondelok, Ankaru “netrápia”.

O postupe Turecka na severovýchode Sýrie majú vo štvrtok v Ankare s Erdoganom rokovať aj americký viceprezident Mike Pence a minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo. Turecký prezident však medzičasom vyhlásil, že ani jedného z nich neprijme.

Trump: Kurdská PKK je asi horšia teroristická skupina ako Islamský štát

Americký prezident Donald Trump v stredu vyhlásil, že Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorá už po desaťročia vedie ozbrojené povstanie proti Turecku, je “pravdepodobne” horšou teroristickou organizáciou ako Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra AFP.

“PKK, čo sú tiež Kurdi, ako iste viete, sú v mnohých ohľadoch pravdepodobne horší teroristi a väčšia teroristická hrozba ako IS,” vyhlásil Trump pred novinármi počas tlačovej konferencie v Bielom dome.

Povstanie PKK, ktoré sa začalo v roku 1984, si vyžiadalo desaťtisíce obetí, pričom túto organizáciu považujú za teroristickú nielen Turecko, ale aj Spojené štáty a EÚ.

Trump čelí tvrdej kritike za to, že dal de facto zelenú pre útok Turecka na severovýchod Sýrie, ktorý sa začal po tom, čo nariadil americkým jednotkám, aby sa stiahli z tejto oblasti.