Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

SNG v online svete. Pre nadšencov umenia spúšťa zaujímavú “perličku”

Zdroj: archív SNG

BRATISLAVA – Slovenská národná galéria (SNG) sa teší priazni. Vďaka uvoľňovaniu opatrení sa môžu nadšenci umenia opäť vrátiť a obdivovať výstavy, ktoré ponúka. V galérii ich nájdete hneď niekoľko. Okrem toho inštitúcia neopustila ani online svet. Dnes spúšťa nový projekt, ktorý vás zavedie do útrob nádherného sveta umenia.

 

Slovenská národná galéria už od 16. mája víta návštevníkov vo svojich priestoroch Esterházyho paláca v Bratislave. Veľkým lákadlom je výstava LV100. Ladislav Vychodil a scéna 20. storočia. Tá je predĺžená do konca augusta tohto roka. Súčasťou programu sú tiež experimentálne expozície Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov a Archív Júliusa Kollera.

Koronavírus ale poznačil aj samotnú galériu. Musela meniť svoj program zo dňa na deň. Byť bez návštevníkov bolo pre zamestnancov náročné. V kontate s nimi zostali aspoň cez online svet, kde prinášali rôzne rozhovory a virtuálne prehliadky výstav.

 

Výklad k výstave LV100. Ladislav Vychodil a scéna 20. storočia. Zdroj: SNG Juraj Starovecký

Zablúdiť v galérii?

V súčasnosti prichádzajú s niečím novým. Dnes je na pláne prvá časť online formátu SNG nažive. Projekt sa bude konať každý druhý utorok o 19:00.

Inštitúcia v živých online rozhovoroch predstaví svoju galériu ako takú. S reštaurátormi, kurátormi, ale aj grafickými dizajnérmi sa diváci budú môcť pozrieť do zákulisia výstav. Zistia aj to, ako fungujú výpožičky umeleckých diel. ,,Neobídeme ani tému rekonštrukcie SNG v Bratislave, v rámci ktorej sa dozviete novinky o pripravovaných stálych expozíciách, knižnici, o fungovaní nádvoria či kina a predstavíme aj infosystém, ktorý vám nedovolí zablúdiť v novej budove galérie,” uviedla PR manažérka SNG Klára Hudáková.

 

Inšittúcia prezradí aj niečo o fungovaní kina. Zdroj: sng.sk

Tajné útroby

SNG svoju sériu rozhovorov štartuje dnes témou “Ako sa pripravuje výstava?”. Diváci sa dozvedia, ako dlho trvá, kým sa pripraví výstava, kto a podľa čoho zostavuje výstavný plán. Inštitúcia odhalí aj prácu kurátora, grafického dizajnéra, či architekta výstavného projektu.

Celý rozhovor bude patriť zákulisiu príprav novej výstavy Generácia 909,76. Tú SNG otvorí 25. júna. Riaditeľka marketingového oddelenia SNG Bohdana Hromádková sa bude pýtať kurátoriek tohto výstavného projektu – Alexandry Homoľovej a Alexandry Kusej.

 

Čo to o pripravovanej výstave porozpráva Alexandra Kusá. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Havária kamióna

Do konca júna stihne galéria odvysielať ešte jeden zaujímavý rozhovor. Ten bude patriť téme “Ako fungujú výpožičky?”. Kurátor Zbierok starého umenia SNG Dušan Buran porozpráva o podmienkach zapožičania a vypožičania umeleckých diel. Pýtať sa ho budú kurátorka Zbierok starého umenia SNG Eva Specogna Kotláriková a PR manažérka SNG Klára Hudáková.

Diváci sa dozvedia, ako sa obraz dostane na výstavu z jedného múzea do druhého i to, do akých výšok sa môžu vyšplhať ceny za poistné. Odpovede dostanú aj na tieto otázky: ,,Napadlo vám niekedy, či transport drahých exponátov medzi galériami musí sprevádzať ozbrojená ochranka? Prežije dobre zabalená sklená váza haváriu kamióna?”

 

Nový projekt zavedie divákov do útrob inštitúcie. Zdroj: SNG

Mohlo by vás zaujímať:

 

Výstava LV100. Ladislav Vychodil a scéna 20. storočia. Zdroj: SNG Juraj Starovecký