Politika Domáce Top

SNS má požiadavky. Chce 5 týždňov dovolenky či modernizáciu armády

BRATISLAVA – SNS chce do programových priorít súčasnej vládnej koalície presadiť modernizáciu výzbroje ozbrojených síl so zapojením domácej kapacity.

Podľa informácií agentúry SITA národniari presadzujú na koaličných rokovaniach záväzok proti odzbrojovaniu občanov. SNS chce tiež prísnejšie majetkové priznania a nový zákon o politických stranách.

Dovolenka až päť týždňov

V programových požiadavkách SNS sa nachádza aj zníženie daňového zaťaženia fyzických a právnických osôb a zriadenie fondu na podporu športu. Národniari chcú do programu vlády dostať aj investície do cestovného ruchu, či zriadenie národného leteckého dopravcu.

Budovanie cyklotrás a podporu turizmu by mal mať na starosť nový splnomocnenec vlády. SNS tiež chce, aby pre zamestnancov štátnej správy bola v zákone stanovená dovolenka na päť týždňov. Národniari presadzujú aj stimuly pre mladé rodiny a podporu zelenej nafty.

Budovanie jadra EÚ podľa Most-Híd

Strana Most-Híd chce do programových priorít súčasnej vládnej koalície presadiť možnosť prihlásiť sa pri sčítaní obyvateľstva k viacerým národnostiam. Podľa informácií agentúry SITA strana Bélu Bugára presadzuje na koaličných rokovaniach aj vytvorenie múzea zločinov komunizmu. Medzi jej ďalšie požiadavky patrí budovanie jadra Európskej únie ako aj európska spolupráca v bezpečnostnej a hospodárskej oblasti.

V programových požiadavkách Mosta-Híd sú obsiahnuté aj požiadavky poslancov, ktorí do poslaneckého klubu Mosta-Híd prišli zo strany Sieť. Tí napríklad presadzujú spoločný dátum platnosti daňových a ekonomických zákonov pre podnikateľov, ktorým by mal byť vždy 1. január.

Nové priority

Predsedovia koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár 11. septembra podpísali Dodatok ku Koaličnej zmluve. Stalo sa tak po tom, čo SNS v auguste vypovedala Koaličnú zmluvu.

Lídri koalície sa zároveň dohodli, že na jeseň nastavia nové priority Programového vyhlásenia vlády, podpísaný dodatok sa totiž programovými otázkami nezaoberal. V dodatku sa lídri dohodli na nových pravidlách komunikácie. Ide napríklad o pravidelné stretávanie sa, a to v pondelok pred zasadaním parlamentu a vlády.

Foto: SITA / Marko Erd