Domáce

Sobota bude zamračená a daždivá, ojedinele hrozí poľadovica. Na horách pozor na vietor

Ilustračné foto - Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

BRATISLAVA – Oblačné až zamračené a spočiatku hmlisté počasie s dažďom alebo mrholením na mnohých miestach dnes očakávajú meteorológovia. Na svojej stránke o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

V stredných a vyšších polohách treba počítať so snežením. Na juhozápade vrátane Bratislavy sa k večeru môže vyjasniť. Najvyššie denné teploty SHMÚ predpovedá od jedného do šiestich stupňov Celzia, na juhozápade miestami do ôsmich stupňov. Predovšetkým na strednom Slovensku sa môže ojedinele vyskytnúť poľadovica.

„Od severozápadu nad strednú Európu zasahuje rozsiahla tlaková níž a po jej južnej strane prúdi od juhozápadu do našej oblasti vlhký vzduch,“ napísal SHMÚ. Vietor bude prevažne slabý, popoludní miestami juhozápadný a západný s rýchlosťou 10 až 30 kilometrov za hodinu.

SHMÚ vydal najmiernejšiu možnú výstrahu (1. stupeň) pred poľadovicou, ktorá môže ojedinele prekvapiť vodičov i chodcov v regióne Žilinského, Banskobystrického kraja a väčšiny Trenčianskeho kraja. Zasiahnuť môže aj časti Nitrianskeho kraja – okresy Zlaté Moravce a Topoľčany, Prešovského kraja – okresy Poprad, Levoča a Kežmarok a Košického kraja – okresy Rožňava, Spišská Nová Ves a Gelnica. Varovanie pred poľadovicou platí do 14:00.

Na horách pozor na vietor sneh

V Nízkych, Vysokých a Západných Tatrách (okresy Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica, Brezno a Tvrdošín) je potrebné popoludní venovať pozornosť aj silnému vetru, ktorý od 14:00 môže nad pásmom lesa miestami v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu. SHMÚ vydal pred vetrom výstrahu prvého stupňa.

Zľadovatené chodníky môžu ohroziť turistov vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách aj vo Veľkej a Malej Fatre. V pohoriach sa najmä vo vyšších polohách vyskytuje niekoľko desiatok centimetrov snehu. V Slovenskom raji musia turisti počítať so zaľadnenými úsekmi v roklinách, ktorých prechod je technicky náročný a miestami nebezpečný. Na svojej stránke o tom informovala Horská záchranná služba. Pripomína, že na túry je potrebné sa dobre obliecť a nezabudnúť, že už po 16:00 sa začína stmievať.